لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

در حمله به مسجدی در شمال شرقی بغداد دهها تن کشته شدند


در حمله مردان مسلح به یک مسجد اهل تسنن در شمال شرقی بغداد در روز جمعه، دهها تن کشته یا مجروح شدند.

یک بمب انداز انتحاری و چند مرد مسلح به مسجد در بعغوبه حمله کردند، ۶۴ تن را کشتند و بیش از ۶۰ نفر را مجروح کردند. بنقل از مقامات عراقی گفته می شود این حمله احتمالا کوشش های دولت شیعه عراق را برای پر کردن شکاف های قومی در کشور پیچیده خواهد ساخت.

حیدر العبادی نخست وزیر منتخب برای مقابله با پیکارجویان دولت اسلامی سعی دارد جوامع سنی ، شیعه و کرد را متحد سازد. حمله در بعغوبه، شهری که پیکارجویان کوشش کرده اند حمایت عمومی را بدست آورند، جنگ فرقه ای خونینی را که عراق در ۲۰۰۶ تجربه کرد، منعکس می کند.

آسوشیتدپرس می گوید هنوز روشن نیست حمله توسط شبه نظامیان شیعه صورت گرفت یا گروه دولت اسلامی که در استان دیاله پیشروی کرده است و گفته می شود سنی هایی را که حاضر نشده اند به رهبری آن تن در دهند، می کشد.

یک افسر ارتش و یک افسر پلیس گفتند حمله به مسجد با یک انفجار انتحاری در مدخل آن آغاز شد و سپس مردان مسلح وارد شدند و نمازگزاران را زیر آتش گرفتند.

مقامات گفتند نیروهای امنیتی و شبه نظامیان شیعه برای تقویت امنیت به صحنه شتافتند، اما به بمب هایی که پیکارجویان کار گذاشته بودند برخورد کردند و مهاجمان توانستند فرار کنند. در انفجارها چهار شبه نظامی جانسپردند و ۱۳ نفر مجروح شدند.

مقامات گفتند پیکارجویان دولت اسلامی سعی کرده اند دو قبیله مهم سنی در منطقه را متقاعد کنند به آنها ملحق شوند، اما رهبران قبایل تاکنون قبول نکرده اند.

در دیاله، پیکارجویان با نیروهای کرد به نبرد پرداخته اند، آنها همچنین با شبه نطامیان شیعه و نیروهای امنیتی وفادار به دولت بغداد می جنگند.

در همین حال، فرماندهی مرکزی آمریکا روز جمعه گفت به سه حمله هوایی جدید در اطراف سد موصل دست زده است. در آنجا زدوخورد با پیکارجویان گروه دولت اسلامی، نزدیک یک هفته پس از آن که نیروهای عراقی و کرد با حمایت هوایی آمریکا سد را پس گرفتند، ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG