لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

در جدیدترین دور خشونت در عراق ۱۵ تن کشته شدند


در جدیدترین دور خشونت در عراق در پیشاپیش برگزاری انتخابات پارلمانی، روز شنبه حدود ۱۵ تن کشته شدند.

مقامات می گویند دست کم شش تن در دو جمله جداگانه در بغداد جانسپردند، ۹ نفر در خشونت در نقاط دیگر کشته شدند.

آنها گفتند روز شنبه پلیس چند جسد، که برخی با گلوله سوراخ سوراخ شده بود، در چندین محله سنی و شیعه نشین پایتخت پیدا کرد.

روز شنبه همچنین مردان مسلح از داخل یک اتومبیل عبوری گروهی از غیر نظامیان در محله ای در غرب بغداد را زیر آتش گرفتند، دو تن را کشتند و ۱۱ نفر را مجروح کردند.

بعداز ظهر شنبه، بگفته پلیس، بمبی در داخل رستوران کوچکی در ناحیه ای در شرق بغداد که اکثر ساکنان آن شیعه هستند منفجر شد، چهار کشته و ۱۱ مجروح برجا گذاشت.

این حوادث یک روز پس از آن روی می دهد که دست کم ۳۳ تن در بمب گذاری هایی در گردهمایی انتخاباتی یک سازمان سیاسی شیعه کشته شدند. انفجارها حدود ۱۰ هزار نفر از طرفداران گروه اصحاب اهل الحق را که در یک استادیوم ورزشی در شرق پایتخت جمع شده بودند هدف گرفت.

امارت اسلامی عراق و شام ، یک گروه انشعابی القاعده، در بیانیه ای اینترنتی گفت بمب گذاری ها انتقام آنچه آنرا قتل سنی ها و بیرون راندن اجباری آنها از خانه هایشان توسط شبه نظامیان شیعه نامید، بود.

تجمع را اصحاب اهل الحق جهت اعلام کاندیداهای خود برای انتخابات پارلمانی ترتیب داده بود. اما سخنرانی شیخ غیث الخزعلی، رهبر گروه، لحنی فرقه ای داشت و با تهدید های شدید همراه بود. از جمله چندین اشاره به جنگ داخلی در سوریه و مناقشه در استان سنی نشین انبار در غرب بغداد. در آنجا نیروهای دولتی با شبه نظامیان سنی که بخش هایی از دو شهر از جمله رمادی مرکز استان را در کنترل دارند می جنگند.

یک مقام گفت از دست کم ۳۳ تن که کشته شدند ۱۰ عضو گروه بودند که در جنگ سوریه شرکت داشتند. اصحاب اهل الحق از حمایت ایران برخوردار است و همانند حزب اله لبنان رزمندگانی را برای جنگ در کنار نیروهای وفادار به بشار اسد فرستاده است. گروه همچنین مسئول چندین حمله به نیروهای آمریکایی در عراق شناخته می شود.

چند ساعت پس از انفجارها در بغداد، یک سیاستمدار ارشد سنی در شهر بصره در آنچه بنظر می رسد یک حمله انتقامی بود کشته شد.
XS
SM
MD
LG