لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۳

سپتامبر مرگبارترین ماه در عراق بود


در ادامه خشونت در عراق، روز سه شنبه ۹ تن، از جمله ۸ عضو نیروی امنیتی کشور کشته شدند.

ناآرامی یک روز پس از آن روی داد که در حملاتی، ازجمله انفجار ۱۲ بمب اتومبیلی در محله های شیعه نشین بغداد و اطراف آن، ۵۲ تن کشته شدند.

در این میان، خبرگزاری فرانسه می گوید ارقامی که روز سه شنبه منتشر شد حاکی است مردم عراق در ماه سپتامبر یک سلسله حملات فرقه ای خونین را شاهد بودند، و سازمان ملل متحد هشدار می دهد با شدت گرفتن خشونتها، امکان دارد شمار بیشتری از مردم از خانه هایشان فرار کنند.

اکنون میزان خشونت به سطحی رسیده است که از سال ۲۰۰۸ دیده نشده بود و این موضوع بر هراس از بازگشت عراق به دوره خشونتهای مذهبی - که در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ به اوج رسید و دهها هزار قربانی گرفت - افزوده است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک تحلیلگر گروه مدیریت خطر در بغداد، گفته می شود «سپتامبر شاهد افزایش بمب گذاری با تلفات بالا در مناطق پر جمعیت، و نیز کشته شدن تمام اعضای خانواده ها در تیراندازی بود.»
او گفت احتمال می رود گروه های اسلامگرای رادیکال از پاسخ خشمگینانه جامعه شیعه بهره برداری کنند، و چنین تحولی «جامعه را قطبی تر خواهد ساخت و بسیاری از سنی ها را ناچار خواهد ساخت برای حفاظت از خود به هرکسی و هرجایی که فکر می کنند ... روی بیاورند.»

شبه نظامیان در ماه سپتامبر به سلسله حملات فرقه ای به مساجد شیعه و سنی، و نیز به مجالس ترحیم وهدف های دیگر دست زدند. مرگبارترین آنها بمب گذاری هایی علیه سوگواران شیعه در ۲۱ سپتامبر بود که ۷۳ تن را کشت.

در این میان، کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان نسبت به وضع موجود در عراق ابراز نگرانی کرده است و می گوید امواج اخیر خشونت فرقه ای ممکن است باعث شود شمار بیشتری از مردم برای فرار از بمب گذاری ها و حملات دیگر از خانه هایشان فرار کنند.

کمیساریا می گوید از آغاز ۲۰۱۳ تا کنون حدود ۵ هزار عراقی در داخل کشور دربدر شده اند، و به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در سالهای پیش گریخته اند یا ناچار شده اند خانه هایشان را ترک کنند، پیوسته اند.
XS
SM
MD
LG