لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

توقف گردشگری ایرانیان در مصر


در بحبوحه اعتراضهای مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی و خشم ناشی از سفر گردشگران ایرانی که اکثر آن ها شیعه هستند، مصر پروازهای گردشگری از ایران را تا ماه ژوئن به حالت تعلیق درآورده است.

این اقدام یک هفته پس از آن اتخاذ شده است که اولین پروازهای بین دو کشور پس از بیش از سه دهه از سر گرفته شده بودند و یازدهم فروردین ۴۵ گردشگر ایرانی برای نخستین بار بعد از انقلاب اسلامی از ایران به مصر سفر کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، وزیر گردشگری کشور برای توقف پروازهای گردشگران ایرانی علتی ارائه نکرده است. اما روزنامه مصری الیوم به نقل از هشام زعزوع وزیر گردشگری این کشور نوشت هدف دولت از متوقف ساختن سفر ایرانیان ارزیابی و بررسی مجدد موضوع است.

با این همه خبرگزاری فارس به نقل از مدیرعامل کانون جهانگردی ایران نوشته است دور جدیدی از گردشگران اردیبهشت ماه به مصر برده می شوند.
حدود پنجاه گردشگر ایرانی هفته گذشته به جنوب مصر سفر کردند، اما این سفر اعتراض ها و انتقادهای بسیار مسلمانان سنی محافظه کار و افراطی مصر را برانگیخت.

مناسبات دیپلماتیک بین ایران و مصر پس از آن به حالت تعلیق درآمد که مصر در سال ١٩٧٩ با اسراییل پیمان صلح امضا کرد و انقلاب اسلامی در ایران به وقوع پیوست اما پس از به قدرت رسیدن رئیس جمهوری اسلام گرای مصر روابط بین قاهره و تهران به گرم تر شد.
XS
SM
MD
LG