لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

محدودیت های گردشگران ایرانی در مصر


شهروندان ایرانی پس از سه دهه منع ورود به مصر از این پس می توانند از آن کشور دیدار کنند، اما با محدویت هایی ویژه. ایرانیان اجازه نخواهند یافت از قاهره، اهرام ثلاثه، یا اماکن مذهبی مصر دیدار کنند.

وزیر گردشگری مصر روز گذشته گفت که کشورش از این پس به گردشگران ایرانی اجازه خواهد داد که با شرایطی خاص به مصر سفر کنند.
هشام زعزوع، وزیر گردشگری مصر طی گفت و گویی با خبرگزاری اسوشیتدپرس که روزپنج شنبه انجام شد، گفت دولت کشورش از مذهب شیعه ایرانیان و حضور آن در میان سنی مذهبان مصر، استقبال می کند.

تصمیم تازه دولت مصر، سبب اختلاف نظر میان سیاستگران مصری شده است.

روابط ایران و مصر در پی سی سال تیرگی، در پی سقوط حسنی مبارک روشن تر شده است.
دولت مصر در پاسخ به منتقدان تصمیم تازه، می گوید گردشگران ایرانی برای صدور انقلاب اسلامی به مصر سفر نمی کنند، ضمن آنکه در سفر به مصر با محدودیت هایی مواجه خواهند بود، که دولت اعمال می کند، و اجازه نخواهند داشت از اماکن مقدس دیدار کنند.

محمد مرسی رییس جمهوری مصر و محمود احمدی نژاد همتای ایرانی وی، به کشورهای یکدیگر سفر کرده اند. این سفرها بابی برای آغاز همکاری میان دو کشور گشوده است، که پیشتر دشمن یکدیگر بودند.

مسئولان دولت مصر می گویند اگر ایرانیان در بازدید از مصر مشکلی ایجاد کنند، آنها را از مسافرت به مصر منع خواهند کرد.

سیاستگران محافظه کار مصر، از جمله اسلام گرایان افراطی عضو حزب النور، با پافشاری بر مواضع مذهبی خود، به شدت مخالف گسترش روابط با ایران هستند و عمده علت این مخالفت را شیعه بودن نظام حکومتی و اغلب مردم ایران عنوان می کنند.

سفر محمود احمدی نژاد به مصر نیز با استقبال گرم شماری از مقام های مصری، از جمله محمد مرسی، و واکنش سرد از سوی عده ای دیگر از آنها همراه بود.

ترمیم رابطه مصر و ایران در منطقه ای که عملاً میان هواداران و مخالفان جمهوری اسلامی تقسیم شده، تحولی عمده تلقی می شود.


تاریخ دقیق آغاز امکان سفر گردشگران ایرانی به مصر اعلام نشده، اما دولت مصر می گوید در تدارک مراحل اداری تسهیل امکان این مسافرت هاست. گردشگران ایرانی تنها اجازه دارند از اماکن و مناطقی مشخص و تعیین شده دیدار کنند، تعداد هر گروه گردشگر محدود به ۱۰۰ نفر خواهد بود، که اجازه نخواهند داشت به پایتخت مصر مسافرت کنند.

هر گروه گردشگر ایرانی باید به حداکثر صد نفر محدود شود و تنها سه آژانس مسافرتی اجازه هماهنگ کردن مسافرت ایرانیان به مصر را خواهند یافت. پروازها مستقیم خواهد بود.

دولت مصر در صدد است گردشگری و در آمد حاصل از آن را در آن کشور به سطح پیش از انقلاب مصر و سقوط حسنی مبارک بازگرداند.
تنها طی سال ۲۰۱۱، ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر از مصر دیدار کردند، اما انقلاب و ناآرامی و تغییرات سیاسی در آن کشور، گردشگری و سرمایه گذاری را در مصر محدودتر کرده است.
شمار گردشگرانی که طی سال گذشته (۲۰۱۲) به مصر سفر کردند، قریب ۱۰ میلیون بود، و بسیاری از گردشگران غربی ترجیح می دهند به جای مصر، به مناطق توریستی دیگر حاشیه دریای سرخ سفر کنند.

دولت مصر می گوید در راستای تلاش برای ترمیم و توسعه روابط توریستی با ایران و کشورهای دیگر، می کوشد برای هیچ کشوری، از جمله ایران، مشکلی ایجاد نکند.

هشام زعزوع، وزیر گردشگری مصر، به خبرنگاران گفته است که در پی افزودن بر شمار بازدیدکنندگان از آن کشور است و با اشاره بر تکنوکرات بودنش، تأکید کرده که این موضوع برای وی و دولت متبوعش، ابعاد مذهبی ندارد.
XS
SM
MD
LG