لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۶

دیپلماتها و اپوزیسیون سوریه سرگرم مذاکرات صلح


جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا
اتحادیه اروپا، گروهی از دیپلمات های ارشد آمریکایی، روس و فرانسوی، و اعضای ائتلاف اصلی اپوزیسیون سوریه روز دوشنبه به طور جداگانه به مذاکره نشستند تا راه های پایان دادن به خشونت خونبار دو سال اخیر در سوریه را بررسی کنند.

تحریم سلاح سوریه که توسط ۲۷ کشور اعمال شده، روز جمعه این هفته پایان می یابد و وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گرد آمده اند تا در خصوص امکان ادامه این تحریم و آینده آن گفت و گو کنند. بریتانیا و فرانسه در تلاشند تا پیرامون امکان ارسال سلاح برای اپوزیسیون سوریه گفت و گو کنند.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا هفته گذشته تاکید کرد که اگر اتحادیه اروپا بخواهد به تحریم سلاح علیه سوریه پایان دهد، اتخاذ تصمیم پیرامون ارسال سلاح برای اپوزیسیون به دنبال آن انجام خواهد شد.

عصر دوشنبه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نیز با همتایان فرانسوی و روس خود دیدار خواهد کرد تا پیرامون برگزاری نشستی با محور برقراری صلح در سوریه به مذاکراه بنشیند.

آمریکا و روسیه کوشیده اند تا امکان برگزاری این مذاکرات را طی ماه آینده بررسی کنند. دولت سوریه می گوید با مبنای برگزاری چنین نشستی موافق است و آن را فرصتی مناسب برای پایان دادن به جنگ داخلی آن کشور خوانده است.

اپوزیسیون سوریه اما، هنوز درخصوص شرکت یا عدم شرکت در چنین نشستی اعلام آمادگی نکرده است.

جبهه ای مورد حمایت عربستان سعودی به رهبری میشل کیلو، یکی از فعالان سیاسی باسابقه مخالف اسد، به گروه های مورد حمایت اپوزیسیون سوریه افزوده شده است.

اتخاذ تصمیم پذیرفتن این گروه روز دوشنبه نهایی و اعلام شد. جبهه آقای کیلو خواهان کسب ۲۲ کرسی در شورای ائتلاف اپوزیسیون سوریه بود، اما در نهایت ۵ کرسی به دست آورد.

گفتنی است که اخوان المسلمین شاخه قطر با پیوستن این گروه به اپوزیسیون سوریه مخالف بودند چون تمایلی به آن نداشتند که گروهی که مورد حمایت عربستان سعودی است در جریان مخالفت با رژیم اسد نقش یا نفوذ پیدا کند.
XS
SM
MD
LG