لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

تاثير یارانه های نقدی بر اقتصاد خانوار ایرانی


مرحله دوم یارانه نقدی بامداد روز پنج شنبه ۲۸ بهمن ماه به حساب سرپرستان خانوار در ایران واریز شد.

به گزارش منابع خبری در ایران، مبلغ یارانه نقدی در این مرحله به مانند مرحله اول ۸۹ هزار تومان به ازای هر نفر است که بر اساس وعده دولت، قرار است این مبلغ در آینده حداقل دو برابر شود.

یارانه نقدی واریز شده، مربوط به اسفند ماه امسال و فروردین سال آینده است. و بر اساس اعلام مسولان دولتی، یارانه نقدی واریزی از بامداد روز یک شنبه اول اسفند ماه قابل برداشت خواهد بود.

به گفته محمد رضا فرزین، سخنگوی کار گروه تحول اقتصادی دولت و معاون وزیر اقتصاد و دارایی، در فاز اول هدفمندی یارانه ها ۶۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر یارانه نقدی دریافت کردند.

خلیل حیدری، عضو هیئت علمی مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، چهارشنبه شب ۲۷ بهمن ماه، در یادداشتی که در خبر آن لاین، به «بر آورد تاثیر میان مدت حذف یارانه ها بر هزینه خانوار» پرداخته و نوشته است، «نتایج بررسی ها نشان می‌دهد که تأثیر نهایی حذف تنها یارانه‌ نان بر مخارج خانوارهای شهری حداقل ۱۷درصد و تأثیر آن بر مخارج خانوارهای روستایی حداقل ۲۱ درصد افزایش خواهد بود. اگر هم زمان یارانه نان و حامل‌های انرژی حذف شود، مخارج خانوارهای شهری حداقل ۳۳ درصد و مخارج خانوارهای روستایی حداقل ۴۰ درصد افزایش خواهد داشت.»

در همین حال مسعود نیلی، استاد اقتصاد دانشگاه شریف، با نگاه تحلیلی خود به آثار کوتاه مدت و بلند مدت یارانه نقدی بر وضعیت خانوار ها در همایش «اقتصاد خانوار» پرداخت و گفت، «که یارانه نقدی وضعیت در آمدی گروه های کم در آمد به خصوص بسیار کم در آمد را بهبود بخشیده است.»

هر چند به گفته این اقتصادان، گذر زمان اهمیت یارانه نقدی را کاهش می دهد.

این استاد اقتصاد، بهبود نهایی وضعیت اقتصادی خانوارها را در گرو بهبود وضعیت کسب و کار می داند.

این در حالی است، که کارشناسان چشم انداز مناسبی را برای اقتصاد ایران، لااقل در کوتاه مدت ترسیم نمی کنند.

XS
SM
MD
LG