لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

یارانه نقدی جوابگوی هزینه های زندگی در ایران نیست -- نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس


تازه ترین آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد شاخص قیمت کالاهای خوراکی در مهر ماه سال جاری در مقایسه با سال گذشته هفده و هفت دهم درصد رشد کرده اند و در بین گروه های کالایی در مهر ماه بیش ترین رشد را به خود اختصاص داده اند. شاخص بهای همین گروه کالایی بر اساس محاسبه دوره ای معادل ۱۰ درصد رشد پیدا کرده است.

با این وجود ارسلان فتحی پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، روز پنج شنبه ۱۱ آذر ماه ضمن بیان این موضوع، که «بدون شک اجرای هدفمند سازی یارانه ها در راستای تحقق عدالت اجتماعی و اقتصادی است،» افزود، مردم نگران تورم ناشی از اجرای هدفمند کردن یارانه ها نباشند – چرا که دولت و مجلس بسته های حمایتی موثر و زیادی در نظر گرفته اند.

تنها یک روز بعد از سخنان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، کاظم دلخوش نایب رئیس همین کمیسیون، بعد از ظهر روز جمعه ۱۲ آذر ماه در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر این که «در آستانه هدفمند سازی یارانه ها، دستگاه های اجرایی نباید توقعات را بالا ببرند» اظهار داشت، مردم باید از هم اکنون جدی تر صرفه جویی کنند. زیرا به گفته نایب رئیس کمیسیون مجلس شورای اسلامی، «یارانه های نقدی مبلغی نیست که بتواند هزینه های سنگین خانوارها را پوشش دهد.»

در همین رابطه خبر آن لاین روز چهارشنبه ۱۰ آذر ماه، با اشاره به وعده های پیدا و پنهان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی، که از حدود یک ماه پیش در زمینه افزایش میزان یارانه نقدی بیان شده است، نوشت، «وعده ای در این حد تقریبا از حدود یک ماه پیش در لابلای سخنان رئیس جمهور بیان شده بود ولی به نظر می رسد بعد از این مدت برای نخستین بار با صراحت در سخنرانی که در ساری انجام داد بیان شده است و با توجه به مقایسه این رقم با ارقام بودجه عمومی دولت و حجم نقدینگی و... می توان گفت این کار اگر حتی تبعات تورمی سنگین برای اقتصاد کشور به همراه نداشته باشد کاری نشدنی به نظر می رسد و می توان این وعده را بیشتر شعاری سیاسی تلقی کرد تا برنامه ای اقتصادی.»

XS
SM
MD
LG