لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۹

گزارش محرمانه سازمان ملل درباره تحریم های ایران


خبرگزاری رویترز با دستیابی به گزارش محرمانه گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد نوشته توافق نامه هایی که ایران برای مبادله فلزات با شرکت های عظیم گلنکور اکستراتا و ترافیگورا عقد کرده است می توانند راهکاری برای دور زدن تحریم های بین المللی باشند.

خبرگزاری رویترز روز اول مارس گزارش کرد که شرکت گلنکورٍ سوئیس طی سال گذشته هزاران تُن اکسید آلومینیوم به یک شرکت ایرانی با نام ایرالکو داده و در مقابل، میزان کمتری فلز آلومینیوم از ایران گرفته است. شرکت گلنکور خبر انجام این مبادله را تایید کرد و بعدا هم شرکت ترافیگورای سوئیس اذعان کرد که با شرکت ایرانی ایرالکو مبادلات بازرگانی داشته است.

مقامات سوئیس در آن زمان اعلام کردند که هیچگونه شواهدی در اختیار ندارند که مبادلات تجاری گلنکور با ایران نقض تحریم های سازمان ملل متحد و یا سوئیس باشند، اما کارشناسان سازمان ملل متحد که مسئولیت نظارت و کنترل اجرای تحریم ها علیه حکومت ایران را به عهده دارند، این احتمال را مطرح کرده اند که موافقت نامه های مبادله فلزات این شرکت ها در واقع به معنای تسهیل محدودیت های تجارت با ایران و به نوعی دور زدن تحریم ها است.

در بخشی از گزارش ٤٩ صفحه ای سازمان ملل متحد آمده است «اگر این امر تایید شود، چنین تبادلات بازرگانی می توانند نشان دهنده راهی برای دور زدن تحریم ها و خریداری مواد خام باشند. شرکت های طرف معامله با ایران تاکید کرده اند این قراردادها را به حالت تعلیق درآورده اند».

رویترز روز سه شنبه گزارش داده بود که گری فگل، رئیس دپارتمان آلومینیوم شرکت گلنکور از مقام خود کناره گیری کرده است و اما زمان مشخص و دلیل قطعی برای ترک مقام خود پس از دوازده سال ارائه نکرده است.

در گزارش سالانه کارشناسان سازمان ملل متحد در امور تحریم های ایران آمده است «شواهدی به دست آمده اند که تهران به طور مرتب تلاش می کند تا تحریم ها را دور بزند. ایران هنوز در پی یافتن راه هایی است که با شیوه های پیچیده اقلام مورد نیاز فعالیت های اتمی ممنوعه خود را خریداری کند و جعل اسناد، استفاده از افراد و شرکت های واسطه و یافتن مسیرهای جدید از جمله این شیوه ها است».

کارشناسان سازمان ملل متحد توصیه کرده اند دولت ها و مقامات کشورهای مختلف برای شناسایی معاملات مشکوک توجه و احتیاط بیشتری به خرج دهند.

براساس گزارش کارشناسان سازمان ملل متحد در امور تحریم های جمهوری اسلامی، ایران از ژوئن سال ٢٠١٢ تاکنون یازده مورد تحریم های این سازمان را نقض کرده است و هنوز تحقیق در باره شش مورد نقض تحریم ها نیز ادامه دارد و صادرات ابزار و ماشین آلات از اسپانیا و صادرات تجهیزات فنی برای استفاده از آن ها در فن آوری ماهواره ای از آلمان از جمله این موارد مطرح شده اند.

در این گزارش خاطرنشان شده است سوئد، بحرین، فرانسه، بریتانیا و کشور دیگری که نام آن با عنوان «کشور ایکس» مطرح شده است موارد نقض تحریم های ایران را گزارش کرده اند.

برپایه این تحقیقات، ایران طی سال گذشته پیشرفت چشمگیری در زمینه توانایی های جدید ساخت موشک نداشته اما کماکان با پرتاب موشک، قطعنامه های شورای امنیت (سازمان ملل متحد) را نقض کرده است.

اعضای کارشناسان سازمان ملل متحد تاکید کرده اند «با وجود موفقیت نسبی که ایران در زمینه توسعه برنامه موشک بالستیک در داخل کشور کسب کرده است اما هنوز برای فن آوری و برخی از اجزاء و مواد خام به واردات تجهیزات و اقلام خارجی نیاز دارد و ممانعت از فراهم کردن از واردات این اقلام به ایران برای موفقیت تلاش های بین المللی که به هدف کند کردن فعالیت های ممنوعه موشک بالستیک انجام می شوند، بسیار حیاتی و کلیدی هستند».

در بخشی از گزارش، کارشناسان سازمان ملل متحد از انتقال انواع سلاح از مسیر فضای هوایی عراق به سوریه خبر داده اند و آن را نقض ممنوعیت صادرات تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران خوانده اند.

۸ عضو هیات تحقیق سازمان ملل متحد در مورد توقیف محموله سلاح از کشتی «جهان» در سواحل یمن اختلاف نظر دارند و هنوز اطمینان ندارند این سلاح ها متعلق به ایران و در نهایت انتقال آن ها نقض تحریم های تسلیحاتی ایران باشد.

یمن ادعا کرد که ماموران گارد ساحلی این کشور موشک ها و راکت ها را روز ٢٣ ژانویه توقیف کردند و گمان می رود این محموله تسلیحاتی از ایران ارسال شده باشد. ایران هر گونه ارتباط با این سلاح ها را رد کرده است.

کارشناسان این سازمان بین المللی براین باورند کلیه اطلاعات موجود ایران را در بطن عملیات «جهان» قرار می دهد و کشتی با دور زدن عملیات تجسس امنیتی و مهاجرت به آب های بحرین راه یافته بود.
XS
SM
MD
LG