لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

رسیدگی به پرونده معاملات بانک استاندارد چارترد با ایران


با وجودی که بانک «استاندارد چارترد» با اتهام نقض تحریم های ایالات متحده و پنهان کاری در مبادلات مالی ٢٥٠ میلیارد دلاری با ایران مواجه است اما این بانک همچنان مشغول مذاکره با مقامات آمریکایی است.

«استاندارد چارترد» امیدوار است بتواند تا پایان سال میلادی جاری، بر سر اتهام هایی مبنی بر معاملات بانکی مرتبط با تحریم های ایالات متحده ایران٬ با نهادهای آمریکایی به توافق برسد.

این بانک توافق کرده است تا برای تبرئه از اتهامات نقض تحریم های آمریکایی و پنهان کردن معامله مالی ٢٥٠ میلیارد دلاری با ایران٬ ٣٤٠ میلیون دلار به نهاد ویژه قانونمند کردن نظام بانکی نیویورک بپردازد، اما تحقیقات در مورد این پرونده و بازپرسی های دیگر همچنان ادامه دارد.

استاندارد چارترد در حال مذاکره با دادستان حوزه مالی منهتن٬ وزارت خزانه داری آمریکا٬ وزارت دادگستری و بانک فدرال نیویورک است و برای اجتناب از مطرح شدن شکایت های حقوقی بیشتر علیه خود، از اعلام میزان بدهی‌های احتمالی خودداری کرده است.

این بانک همچنین گزارش داده که سود پیش از بهره بانک در نه ماه اول سال رشد حدوداً یک رقمی رشد داشته است. بنا به ادعای بانک، اگر بخاطر پرداخت مبلغ توافقی بر سر معاملات با ایران به نمایندگان نیویورک در کنگره نبود٬ درآمد آن حداقل ده درصد افزایش می یافت.

پیتر سَندز، مدیر عامل این بانک گفته است: «هرچند فضا همچنان ناآرام و آشوب زده است٬ اما ما در بازارهای مالی خوبی فعالیت داریم و شاهد تحرک مطلوبی در تجارت ها و شعبه هایمان هستیم.»

بانک ارقام دقیقی از به روز رسانی های فصلی خود منتشر نمی کند. شعبه‌ های هنگ کنگ٬ چین٬ اندونزی و اروپایی این بانک با وجود نشانه‌هایی از کندی رشد اقتصادهای آسیایی پرقدرت ظاهر شدند.

در شرایطی که مخارج و درآمدهای بانک در یک راستا افزایش یافته، مقامات آن همچنان سعی دارند هزینه ها را کاهش دهند.

استاندارد چارترد در طول سالهای ٢٠١٠ و ٢٠١١ به دلیل گسترش شعب و فعالیت های خود در آسیا و هزینه های سنگین آن زمینگیر شده بود.

استاندارد چارترد یکی از معدود بانکهایی است که همچنان نیرو استخدام می کند و این در حالی است که بانک سوییسی «UBS» روز سه شنبه از ‪اخراج هزار کارمند خود خبر داد. استاندارد چارتر در ماه اوت اعلام کرد که در نیمه دوم سال٬ میلادی جاری استخدام ١٥٠٠ کارمند جدید را در برنامه خود دارد.
XS
SM
MD
LG