لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۲

نگاهی به روزنامه های جهان: رسوایی مالی پولشویی بانک استاندارد چارترد


بانک انگلیسی استاندارد چارترد به خاطر نقض تحریم ها علیه ایران ممکن است مجبور به پرداخت جریمه سنگینی بشود
بانک انگلیسی استاندارد چارترد به خاطر نقض تحریم ها علیه ایران ممکن است مجبور به پرداخت جریمه سنگینی بشود

ادعاها درباره تبانی مؤسسه حسابرسی و مشاوره مالی "دلوآت" و بانک استاندارد چارترد با ایران در انجام میلیاردها دلار معاملات پنهان بانکی، موجب تنزل شدید اعتبار این بانک انگلیسی و ارزش سهام آن شد.

در پی اتهامها درمورد معاملات غیرقانونی بانک استاندارد چارترد با اشخاص حقیقی و حقوقی ایران به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار، نیویورک تایمز نوشته است بخش خدمات مالی خارجی ایالت نیویورک روز دوشنبه با انتشار اطلاعیه ای ادعا کرد بانک استاندارد چارترد بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ از قوانین تحریم علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی تخطی کرده؛ و با نقل و انتقال پول از شعبه اش در نیویورک برای مؤسسات ایرانی که از سوی آمریکا تحریم شده اند، صدها میلیون دلار دریافت داشته است. سازمان خدمات مالی خارجی ایالت نیویورک تهدید کرده که جواز کار بانک استاندارد چارترد در آن ایالت را لغو می کند.

این ادعا بر اساس ۹ ماه تحقیق در پرونده معاملات این بانک معتبر انگلیسی؛ و بررسی بیش از سی هزار صفحه از یادداشت های داخلی، ایمیل ها و دیگر اسناد آن مطرح شده است. بنجامین لاوسکی، مسئول سازمان خدمات مالی خارجی ایالت نیویورک ادعا کرده بانک استاندارد چارترد با دادن اطلاعات غلط در پرسشنامه هایی که قانوناً برای نقل و انتقال پول لازم است، از گزارش کردن پولشویی در این معاملات طفره رفته است. به ادعای وی کارمندان بانک، کتابچه های راهنمایی از مدیران ارشد دریافت کرده بوند که به آنها یاد می داد چطور سیستم ها و مأموران ردیابی عملیات پولشویی را فریب دهند.

بنجامین لاوسکی همچنین گفته است به نظرمی رسد مؤسسه "دلوآت و توش" که از سال ۲۰۰۴ مسئولیت حسابرسی و مطابقت دادن معاملات خارجی بانک استاندارد چارترد با قوانین مالی را برعهده داشته، به پنهان نگاه داشتن قضیه پولشویی کمک کرده است.

در حالی که پلیس فدرال آمریکا – اف بی آی – و وزارت دادگستری این کشور تحقیقات دامنه داری را در این رابطه آغاز کرده اند، استاندارد چارترد در یک بیانیه ایمیلی از دستور سازمان خدمات مالی خارجی ایالت نیویورک اظهار شگفتی کرده و نوشته است موضع این سازمان در قبال بانک را قویاً رد می کند.

استاندارد چارتر پنجمین بانک بزرگ بریتانیاست؛ و دارایی های آن بالغ بر ۶۲۴ میلیارد دلار است. این بانک در سراسر جهان معاملات تجاری انجام می دهد و در هفتاد کشور بیش از ۱۷۰۰ شعبه دارد. در شعبه این بانک در نیویورک، روزانه معاملاتی به ارزش ۱۹۰ میلیارد دلار انجام می شود.

وال استریت جورنال می نویسد تحقیق درمورد پولشویی استاندارد چارترد با همکاری "دلوآت"، مسئول حسابرسی عملیات بانکی، به وجهه و اعتبار بانک استاندارد چارترد لطمه شدیدی وارد کرده. ادعاها درباره معامله بانک بریتانیایی با ایران تنها اندکی بعد از آن مطرح شد که بانک میزان درآمد خود را مثبت اعلام کرد. پیتر سندز مدیرعامل بانک هم اخیراً به تحلیلگران گفته بود "فرهنگ و ارزش های ما، اولین و آخرین خط دفاعی ماست".

از روز دوشنبه و با انتشار خبر پولشویی بانک استاندارد چارترد، سهام آن در بازارهای بین المللی هم به سرعت تنزل کرد. آخرین گزارش ها از سقوط 25 درصدی ارزش سهام استاندارد چارترد حکایت دارد.

در ماههای اخیر این سومین باری است که تحقیقات، از تخطی بانک های بزرگ از تحریم ها علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و انجام معاملات غیرقانونی با آن کشور پرده بر می دارد. ماه گذشته مسئولان تحقیق سنای آمریکا اعلام کردند بانک بریتانیایی اچ اس بی سی سالهاست که به هشدارها در مورد این که عملیات بانکی اش مورد سوء استفاده پولشویان و تأمین کنندگان بالقوهء فعالیت های تروریستی قرار می گیرد، بی اعتنایی کرده است. در خرداد ماه هم گروه مالی آی ان جی به خاطر انجام معامله با کوبا و ایران، ۶۱۹ میلیون دلار جریمه شد.
XS
SM
MD
LG