لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۸

توطئه ارسال قطعات هواپیما به ایران


یک تبعه ایرانی و یک شهروند آمریکایی ایرانی تبار، روز دوشنبه (٣دسامبر) به اتهام توطئه برای ارسال قطعات هلیکوپتر و هواپیما به ایران و نقض تحریم های اقتصادی ایالات متحده گناهکار شناخته شدند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دو مرد خلبان یک شرکت هواپیمایی بوده اند و به دلیل نقض تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران و توطئه برای ارسال قطعات یدکی هواپیما و هلیکوپتر به شرکت هواپیمایی مسافربری دولتی ایران گناهکار شناخته شده اند.

حمید آصفی، شهروند ایرانی ٦٨ ساله و بهزاد (تونی) کریمیان، شهروند ایالات متحده مقیم لوئیزیانا دو متهم پرونده هستند. آقای آصفی افسر ارشد شرکت «آستر»، یک شرکت ایرانی است که در ایران و در بریتانیا شعبه دارد. آقای کریمیان گذرنامه ایرانی معتبر دارد و خلبان شرکت هواپیمایی خطوط هوایی «مسابا» مستقر در مینیاپولیس است.

این دو ایرانی تبار در اوایل سال جاری بازداشت شدند و جیمز دی مویر، دادرس قاضی دادگاه ایالات متحده هر دو را گناهکار شناخت. بر اساس قانون ایالات متحده، احتمال دارد هر یک از متهمان به ٤٠ سال زندان و پرداخت جریمه نقدی ٥٠٠ هزار دلار محکوم شوند.

بنا به گفته مقامات دولت فدرال ایالات متحده، توطئه این افراد برای اولین بار در سال ٢٠٠٧ افشا شده بود و تا سال ٢٠١١ ادامه داشت، پیش از آن که متهمان این قطعات را به ایران ارسال کنند، خنثی شد.

این دو ایرانی تبار به اتهام توطئه و نقض «قانون اضطراری بین المللی قدرت های اقتصادی» و صادرات و یا فروش هواپیما و قطعات یدکی و نقض تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیه ایران گناهکار شناخته شدند.

دادستان پرونده اعلام کرده است که هیچ یک از این قطعات هواپیما برای مقاصد نظامی در نظر گرفته نشده بودند.

مقامات آمریکا اعلام کرده اند محکومان امیدوار بودند بتوانند با فروش این قطعات یدکی به شرکت دولتی «ایران ایر» میلیون ها دلار درآمد کسب کنند. براساس اطلاعات موجود در تارنمای ایران ایر چند هواپیمای این شرکت ساخت شرکت آمریکایی بوئینگ هستند.

وزارت خزانه داری ایالات متحده سال گذشته شرکت دولتی «ایران ایر» را به دلیل ارائه قطعات، پشتیبانی و خدمات به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تحریم کرد.

در کیفرخواست این دو ایرانی تبار آمده است که براساس برنامه ریزی آن ها قرار بر این بوده است که توطئه گران با ارسال غیرقانونی هواپیما و قطعات هواپیما به ایران کسب ثروت کنند». در این کیفرخواست خاطرنشان شده است که این افراد در حال مذاکره برای خرید موتور هواپیمای «GE» به ارزش دو میلیون دلار بودند و همچنین قصد داشتند تا هلیکوپتری به ارزش ٢̷٤ میلیون دلار را نیز به ایران بفروشند.

براساس این کیفرخواست، آقای آصفی متهم شده که به مدت چهار سال از دفتر شرکت هواپیمایی «آستر» سوء استفاده کرده است تا مقدمات و تسهیلات برای ارسال قطعات مربوط به هوانوردی از ایالات متحده و از مسیر کشور سوم به ایران را فراهم کند.

بنا به گفته مقامات دولت فدرال ایالات متحده، متهمان از طریق ایمیل با هم ارتباط برقرار می کردند.

در کیفرخواست همچنین آمده است که آقای آصفی درخواست های خرید هواپیما و یا قطعات هواپیما در ایالات متحده و یا شهروندان آمریکایی فروشنده و یا مالک این قطعات را از طرف مقامات و یا نهادهای ایرانی به کریمیان ارسال می کرد. آقای کریمیان نیز این قطعات را سفارش می داد و تلاش می کرد تا روند خرید آن ها را تسهیل کند.

در بخش دیگری از کیفرخواست تاکیده شده است این دو مرد تلاش کرده بودند هلیکوپترهای شرکت «بل» مستقر در ایالات متحده را خریداری کنند و آقای آصفی نیز به تلاش های خود برای گرفتن قطعات هواپیمای بوئینگ ٧٤٧ و موتورهای هواپیما اشاره کرده است.

براساس متن کیفرخواست، آقای آصفی در سال ٢٠٠٧ در مورد تمایل آقای کریمیان به خرید قطعات هواپیما و هواپیما برای خریداران در ایران و آغاز یک «همکاری و تجارت پرسود» به وی یک یادداشت اینترنتی ارسال کرده بوده است.

در بخش دیگری از این کیفرخواست آمده است روز ١ اکتبر سال ٢٠٠٩، آقای آصفی در یک یادداشت اینترنتی شروط تحویل و پرداخت مبادلات بازرگانی را تشریح می کند و به آقای کریمیان می گوید «...فراموش نکنیم که فقط تحریم های ایالات متحده چنین فرصتی را برای کسب منفعت برای ما فراهم کرده است تا برای عقد چنین قراردادهایی همکاری کنیم».

دادگاه حکم متهمان را روز ٤ مارس صادر خواهد کرد.

دیوید جی هیل، دادستان ایالات متحده با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که نقض تحریم اقتصادی (علیه ایران) یک مسئله جدی است. وی عملکرد اف بی آی برای پرده برداری از این توطئه را ستود.
XS
SM
MD
LG