لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۲

بازتاب انتشار یادداشت حسین علایی


انتشار یاداشتی از سوی حسین علایی با عنوان «قیام ۱۹ دی، از نگاهی دیگر» در روزنامه اطلاعات واکنش های فراوانی را از سوی محافظه کاران به همراه داشته است.

حسین علایی، از فرماندهان دوره جنگ هشت ساله ايران با عراق، در بخشی از یاداشت خود مینویسد که پس از خروج شاه از ایران در سال 1357، احتمالا سوالاتی برای شاه مطرح شده بود که مي‌تواند براي سايرين تجربه‌اي مهم و عبرت آموز باشد از جمله اين سوال ها بزعم آقای علايی:

اگر به مردم معترض اجازه راهپيمايي مسالمت‌آميز مي‌دادم و آنها را متهم به اردوکشي و زورآزمايي خياباني نمي‌کردم، مسئله خاتمه نمي‌يافت؟

اگر به مأمورين دستور مي‌دادم که به تظاهر کنندگان تيراندازي نکنند و هوشمندانه و با تدبير آنها را آرام کنند، نتيجه بهتري نمي‌گرفتم؟

آيا اگر به جاي حصر کردن بعضي از بزرگان در خانه‌هايشان و تبعيد تعدادي ديگر به ساير شهرهاي دوردست و زنداني کردن فعالين سياسي، باب گفت‌وگو و مراوده با آنها را باز مي‌کردم، کار به فرار من از کشور مي‌انجاميد؟

اگر به جاي اتهام زدن به مردم که خارجي‌ها عامل تحريک شما هستند به شعور جمعي آنها توهين نمي‌کردم حالا خودم مجبور بودم به خارجي‌ها پناه ببرم؟

آيا اگر به جاي متهم کردن مخالفين خودم به اقدام عليه امنيت کشور، وجود مخالف را مي‌پذيرفتم و حتي آن را قانوني تلقي مي‌کردم و براي آنها حق قائل بودم نمي‌توانستم بيشتر برمسند قدرت باقي بمانم؟

هر چند این یاداشت آقای علایی در یکی از روزنامه های رسمی کشور منتشر شد، اما به هر رو سبب واکنش تند محافظه کاران شده و وبسایت محافظه کار بصیر نیوز حسین علایی را «کفتار» نامید.

خبرگزاری فارس با انتقاد به وبسایت خبر آنلاین، پایگاه خبری منتسب به جواد لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، حسین علایی را با داریوش همایون وزیر اطلاعات و جهانگردی قبل از انقلاب قیاس کرد، و یاداشت مذکور را از خروجی خود حذف کرد.

حسین علایی دو سال پیش و در پی کشته شدن محسن‌روح‌الامینی، فرزند محسن‌روح‌ الامینی، نامه ای سرگشادره در انتقاد به شرایط روز منتشر کرد.

بسیاری از ناظران انتشار این یاداشت آقای علایی را در پی دعوت محمد نوری زاد، فیلم ساز منتقد، برای نامه نگاری به علی خامنه ای تلقی میکنند.

حسین علایی، موسس و اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه است و پیش از این عضو هیات علمی و مدیر مسئول ماهنامه صنایع هوایی بود و رياست ستاد مشترک سپاه و قائم ‌مقامی ریاست سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع را بر عهده داشت.

XS
SM
MD
LG