لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

طرح نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان مجلس شورای اسلامی تصويب شد


روز سه شنبه، ۲۰ ارديبهشت، رسانه های ایران از تصویب طرح تازه در مجلس شورای اسلامی خبر دادند که مفاد آن بر نحوه رفتار نماینده گان مجلس تمرکز دارد.

كليات این طرح با نام «نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان» با ۱۴۶ ‌رأي موافق، ۴۱ رأي مخالف و ۱۷ رأي ممتنع از ۲۱۲ نماينده حاضر، به تصویب رسید.

طرح نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان از ۱۱ ماده تشکیل شده که مفاد آن بر موضوعاتی همچون تخلف، عدم رعايت شئون نمايندگي و جرايمي همچون تذكر شفاهي و كتبي یا لغو اعتبارنامه نماينده معطوف است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درحالي كليات طرح نظارت مجلس بر رفتار نمايندگان را تصويب كردند كه موافقان آن را سند افتخار مجلس هشتم و مخالفان آن را داراي اشكال ها و ابهام هاي فراوان دانستند .

مهدي كوچك‌زاده و علي مطهري نمايندگان تهران و محمدمهدي شهرياري نماينده بجنورد از مخالفان و نورالله حيدري نماينده اردل، محمود احمدي‌بيغش نماينده شازند و محسن كوهكن نماينده لنجان از موافقان این طرح بودند.

پیش از این حجت الاسلام محمدعلي رضائی نماینده مشهد و از موافقان این طرح در گفتگویی با ایرنا گفته بود، نظارت بر هر تشكيلاتي امري پسنديده و مورد نياز است و مجلس نيز به عنوان نهاد نظارتي بر كشور، خود نيازمند نظارت است. اما موسي قرباني نماینده قائنات و از مخالفین طرح نظارت بر نمايندگان از جمله دلایل مخالفت خود با طرح مذکور را، عدم صیانت از حقوق وكلاي ملت ذکر کرده است.

XS
SM
MD
LG