لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

طرح امنيت اخلاقی با هدف مبارزه با تهاجم فرهنگی به اجرا گذاشته می شود


رئيس پليس امنيت اخلاقی ایران از اجرای طرح امنيت اخلاقی با استفاده از توان 70 هزار نيروی پليس خبر داد.

بنا بر گزارش خبر گزاری فارس، سردار احمد روزبهانی با تاکید بر اینکه طرح امنیت اخلاقی هیچ گاه متوقف نشده است تصریح کرد که با توجه به آغاز فصل گرما حضور پليس و گشت‌های امنيت اخلاقی از اين پس پررنگ‌تر خواهد شد.

وی در توضیح نحوه برخورد ها در بحث پوشش نیز گفته است از این پس تذكرات پليس شدت مي‌گيرد و افرادی كه به گفته او به صورت مانكن‌گونه و از روی غرض در خيابان‌ها ظاهر شوند با برخورد قانونی و مقتدرانه پليس مواجه خواهند شد. و همچنین رانندگان زن که اقدام به كشف حجاب مي‌كنند، اگر بابت اين اقدام خود توجيه درستی نداشته باشند، پليس ضمن توقيف خودرو با فرد خاطی برابر قانون اقدام کرده و اورا به دستگاه قضايی معرفی مي‌كند.

سردار روزبهانی عدم رعايت حجاب و استفاده از ماهواره را مصداق نقض حقوق شهروندی دانسته و گفته است پليس با قدرت تمام، طرح امنيت اخلاقی را با هدف مبارزه با تهاجم فرهنگی به اجرا مي‌گذارد.

دکتر مهدی آقا زمانی جامعه شناس در گفتگو با صدای آمریکا، در این باره، میگوید هدف از اجرای چنین طرحی تنها زهر چشم گرفتن از جامعه است.

طرح امنیت اخلاقی بخشی از برنامه اجرایی نیروی انتظامی است با عنوان «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» که پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با نام «طرح جامع عفاف» در سطح اجتماع اجرا شد.

در مراحل مختلف اجرای این طرح، نظارت بر پوشش زنان، ارتباط دخترها و پسر ها، جمع آوری معتادان و اراذل و اوباش، بازرسی از کارگاه‌ها و فروشگاه‌های لباس، آرایشگاه‌های مردانه و عکاسی‌ها در دستور کار نیروی انتظامی قرار گرفت.

دکتر مهدی آقا زمانی معتقد است این طرح موجب پنهان شدن برخی خورده فرهنگ های جامعه خواهد شد.

نحوه اجرای این طرح و ماهیت آن همواره مورد نقد کارشنان اچتماعی و واکنش منفی شهروندان قرار گرفته است، اما با این وجود، طرح مذکور همواره مورد حمایت مسئولان بلند پایه جمهوری اسلامی ایران و خصوصاَ رهبری نظام اسلامی بوده است.

XS
SM
MD
LG