لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۷

کاخ سفید می گوید پرسشهای بیشتری در مورد نیت هسته ای ایران مطرح می شود


کاخ سفید

در واکنش به اعلام خودکفایی ایران در تولید کیک زرد اورانیوم، مایک هامر، از مقامات کاخ سفید در واشنگتن گفت این اقدام پرسش های بیشتری را در مورد نیت ایران از برنامه هسته ای اش مطرح می کند و نگرانی ها در این خصوص را افزایش می دهد. آقای هامر گفت تهران باید پاسخگوی نگرانی های جامعه جهانی باشد.

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که برای اولین بار در تولید کیک زرد اورانیوم به خودکفایی رسیده است.

به گفته مقامات ایرانی از کیک زرد، در تاسیسات هسته ای اصفهان استفاده خواهد شد. علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی خودکفایی در تولید کیک زرد اورانیوم را در تلویزیون دولتی ایران اعلام کرد. وی گفت این اقدام باعث تحکیم موضع ایران در مذاکرات هسته ای شش جانبه بر سر برنامه اتمی اش خواهد شد.

قرار است مذاکرات هسته ای ایران روز دوشنبه در ژنو، پایتخت سوییس به مدت دو روز صورت بگیرد. این مذاکرات اولین گفتگوی ایران با قدرت های جهانی خواهد بود که پس از گذشت یک سال انجام می شود. نماینده ایران در این مذاکرات سعید جلیلی خواهد بود. کترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این مذاکرات شرکت دارد.

آقای صالحی میزان دقیق کیک زرد اورانیوم تولید شده در ایران را اعلام نکرد. ایران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است. اما شماری از کشورها نگران آن هستند که برنامه هسته ای ایران اهدافی نظامی داشته باشد.

تاکنون در تاسیسات هسته ای اصفهان، از کیک زرد خریداری شده از آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۷۰ استفاده می شد.

مارک فیتزپتریک، کارشناس ارشد موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن در گفت و گو با صدای آمریکا، اعلام این خبر را غیرمعمول خوانده است. به گفته او، بسیاری از کارشناسان خارجی معتقدند که ایران از دو سال پیش کیک زرد خود را تولید کرده است، اما میزان آن پایین بوده است.

XS
SM
MD
LG