لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۶

تاثیر تحریم ها بر پیشبرد برنامه اتمی ایران


چنانچه کریستسن ساینس مانیتور در گزارش روز سه شنبه (۲۶ مارس) خود آورده است با وجودی که فشار تحریم های ایالات متحده و سایر کشورهای غربی لطمه های سنگینی بر اقتصاد ایران وارد کرده اند و حتی مقامات تهران نیز به این امر اذعان کردند، اما این فشارها برای دستیابی به هدف اصلی آن که کند کردن روند پیشرفت برنامه اتمی ایران بود، ناکام مانده اند.

در گزارش شورای ملی ایرانیان آمریکا که روز سه شنبه منتشر کرد، ۳۰ مصاحبه با مقامات، تحیلگران و بازرگانان ایرانی انجام شده است که روند بحران پیشرفت برنامه اتمی ایران و عزم راسخ جمهوری اسلامی برای مقاومت در برابر سیاستگذاران غربی را تشریح می کند. در این گزارش چشم انداز نادری بر کارساز و موثر و یا بی ثمر بودن تحریم ها علیه ایران ارائه می شود و پیامدهای آن می توانند تاثیر مستقیم و یا غیرمستقیمی بر تصمیم گروه های مذاکره کننده با نمایندگان ایرانی داشته باشد.

کریستین ساینس مانیتور در ادامه می نویسد تریتا پارسی، رئیس این شورا گفته است «درک تاثیر عظیم و عمیق (تحریم ها) بر ایران و انتظار برای موثر بودن آن بر روند پیشرفت برنامه اتمی کشور بسیار ساده لوحانه است. اعمال فشار فقط نیمی از معادله کنونی است. مقامات ایالات متحده و کشورهای اروپایی بدون تردید در اعمال فشار اقتصادی بر ایران موفق شده اند، اما درد و رنجی که مردم ایران متحمل شده اند، بسیار عظیم است».

براساس گزارش «شورای ملی ایرانیان آمریکا» فشار تحریم های اقتصادی برای کند کردن روند فعالیت های اتمی ایران کارساز نبوده اند چون «بهره گیری از تشدید تحریم ها به عنوان یک ابزار چانه زنی (کشورهای غربی) برای ایران انگیزه ای ایجاد می کند تا به همین دلیل برنامه اتمی خود را به پیش ببرد».
XS
SM
MD
LG