لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۶

جزییات پیشنهادهای اتحادیه اروپا به ایران


بنا به اعلام اتحادیه اروپا، شش قدرت بزرگ جهانی روز دوشنبه (١٨ مارس) در استانبول جزئیات بیشتری در مورد پیشنهادهای خود به نمایندگان ایران ارائه کردند. این پیشنهادها به هدف پایان دادن به نگرانی های کنونی پیرامون برنامه اتمی تهران مطرح شده اند.

در بیانیه کوتاه اتحادیه اروپا به واکنش کارشناسان ایران نسبت به گفتگوهایی که در سطح کارشناسی بین شش قدرت جهانی و ایران برگزار شدند و یا احتمال پیشرفت امور در این زمینه اشاره ای نشده است.

پس از مطرح شدن پیشنهاد ایالات متحده، چین، روسیه، بریتانیا، آلمان و فرانسه در مورد کاهش جزئی فشار تحریم های ایران به ازای توقف حساس ترین برنامه اتمی این کشور، طرفین در دیدار روزهای ٢٦ و ٢٧ فوریه در آلماتی در قزاقستان توافق کردند تا دیداری برای مذاکرات در زمینه امور فنی برگزار کنند.

مایکل مان، سخنگوی کاترین آشتون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه تائید کرد که پس از برگزاری دیداری به هدف گفتگوهای فنی، جلسه دیگری نیز در روزهای ٥ و ٦ آوریل در سطح سیاسی در آلماتی برگزار خواهد شد. دیپلمات های غربی از ایران خواسته اند تا به پیشنهادهای شش قدرت جهانی که در دیدار آتی آلماتی مطرح می شوند، پاسخ واقعی و اساسی بدهد.

آقای مان گفته است «کارشناسان شش قدرت بزرگ جهانی به ریاست استفان کلمنت، کارشناس اتمی در مورد «تجدیدنظر در پیشنهاد (به هدف) اعتمادسازی» جزئیات بیشتری را در اختیار ایران قرار دادند. در این دیدار همچنین برای کارشناسان ایرانی و نیز نمایندگان قدرت های جهانی فرصتی پدید آمد تا در مورد برخی مسائل فنی از مواضع یکدیگر مطلع شوند». او جزئیات بیشتری را در این زمینه ارائه نکرد.

منبع : رویترز
XS
SM
MD
LG