لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

حسین علیزاده در اعتراض به لغو کنسرت خود: در بیابان‌ها کنسرت می‌گذاریم


عکس آرشیوی از حسین علیزاده (چپ) استاد موسیقی ایران و ژیوان گاسپاریان دودوک نواز برجسته ارمنستانی
عکس آرشیوی از حسین علیزاده (چپ) استاد موسیقی ایران و ژیوان گاسپاریان دودوک نواز برجسته ارمنستانی

کنسرت حسین علیزاده استاد موسیقی ایران با نام «نغمه‌ای در پرده‌ای» که قرار بود در محوطه کاخ نیاوران در شمال تهران برگزار شود، به حکم اداره اماکن نیروی انتظامی لغو شد.

سازمان میراث فرهنگی با اعلام برائت در این باره می‌گوید اداره اماکن نیروی انتظامی دستور لغو کنسرت حسین علیزاده را داده است. اداره اماکن نیز دلیل مخالفت خود را اجرای موسیقی در فضای باز اعلام کرده است.

گرچه مقام‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته‌اند تالار وحدت را جایگزین محوطه باز کاخ نیاوران کرده و آن را در اختیار گروه حسین علیزاده گذاشته‌اند، اما کیوان فرزین مدیر هنری برنامه‌های آقای علیزاده در اعتراض به این رویداد گفت «ما از مدت‌ها پیش جهت اجرا در کاخ نیاوران با مدیریت این مجموعه در حال مذاکره و بررسی بودیم و هر دو طرف بسیار مشتاق بودند که مجدداً و پس از سال‌ها وقفه اجراهایی متناسب با فضای این مجموعه طراحی و انجام پذیرد و طبیعتاً کنسرت استاد علیزاده بهترین گزینه برای آغاز محسوب می‌شد.»

حسین علیزاده اولین بار اجرای موسیقی در فضای باز را در همنوایی با ژیوان گاسپاریان دودوک نواز بزرگ ارمنی اجرا کرد که آلبوم «به تماشای آب‌های سپید» محصول آن دوران است. آلبومی که نامزد دریافت جایزه امی در موسیقی شد.

حسین علیزاده در واکنش به این رویداد گفت: «می توان در بیابان های ایران هم کنسرت اجرا کرد.»

وی افزود: «ما در حالی با چنین مشکلاتی روبرو هستیم که در همه جای دنیا کنسرت‌های موسیقی در اماکن تاریخی و با بهترین امکانات اجرا می‌شوند و به اعتقاد من این اقدام باعث زنده نگه داشتن و در عین حال درآمدزایی برای این اماکن به عنوان میراث معنوی و فرهنگی می‌شود.»

این دومین برنامه حسین علیزاده طی دو هفته اخیر است که به دستور مقام‌های حکومتی ایران لغو می‌شود. دو هفته پیش کنسرت او در اصفهان به دلیل مخالفت مقام‌های آن استان لغو شده بود.

روند لغو کنسرت‌ها، با جنجال تفکیک جنسیتی از سوی اصولگرایان اوج تازه‌ای یافت. دست‌اندرکاران موسیقی می‌گویند مدیران حوزه فرهنگی دولت روحانی نیز با برخورد کجدار و مریز عملا میدان را برای تازش تندروان خالی کرده‌اند. به گفته یکی از کارشناسان نکته مهم در این است که از بیم برخورد افکار عمومی، هیچ مقام حکومتی هم مسوولیت بحران تفکیک جنسیتی و لغو کنسرت‌ها را بهعهده نمی‌گیرد.

XS
SM
MD
LG