لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

کانادا مهاجران ایرانی سرمایه گذار را تحریم می کند


کانادا مهاجران ایرانی سرمایه گذار را تحریم می کند
کانادا مهاجران ایرانی سرمایه گذار را تحریم می کند

تلویزیون دولتی کانادا از تصمیم دولتمردان اتاوا برای تحریم ایرانیانی خبر داده است که قصد دارند با سرمایه گذاری در این کشور، روادید اقامت در کانادا را به دست بیاورند.

«سی بی سی»، تلویزیون دولتی کانادا روز جمعه ۳۰ دی گزارش داد که دولت فدرال به زودی برای پرونده ایرانیانی که قصد اخذ روادید مهاجرت به کانادا از مسیر سرمایه گذاری در این کشور را داشته اند، تصمیم جدیدی اخذ خواهد کرد.

کانادا ماه نوامبر سال گذشته تحریم های اقتصادی بر ایران اعمال کرد و در تلاش به منظور اعمال فشار بر حکومت ایران، کلیه تبادلات بازرگانی با برخی از نهادها و بانک های دولتی این کشور را به حالت تعلیق در آورد.

تحریم های گسترده اقتصادی و سیاسی کانادا علیه ایران سبب شده است که سرنوشت پرونده درخواست مهاجرت ایرانیانی که قصد داشتند با انتقال سرمایه و احتمالاً راه اندازی یک کسب و کار به این کشور کوچ کنند، در هاله ای از ابهام قرار گیرد و ظاهراً تا تصمیم نهایی مقامات اداره مهاجرت و شهروندی دولت فدرال، رسیدگی به این پرونده ها به حالت تعلیق درآمده اند.

این شبکه تلویزیونی به نقل از یک منبع دولتی گزارش داد که جیسون کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی دولت فدرال کانادا روز جمعه برای مقامات این وزارتخانه یک حکم اجرایی صادر خواهد کرد. براساس این حکم که «باید به طور جدی و با سخت گیری اجرا شود»، تحریم های اقتصادی باید به هنگام رسیدگی به پرونده درخواست مهاجران ایرانی تبار در نظر گرفته شوند.

براساس قوانین اداره مهاجرت کانادا، یک متقاضی مهاجرت باید ۸۰۰ هزار دلار در اقتصاد این کشور سرمایه گذاری کند.

بنا به گزارش این شبکه، ایرانیانی که از طریق سرمایه گذاری به کانادا مهاجرت کرده اند، طی پنج سال گذشته ۳۵۰ میلیون دلار به اقتصاد این کشور کمک کرده اند.

منابع دولت فدرال به تلویزیون دولتی کانادا گفته اند این تحریم ها در کلیه مواردی که متقاضی قصد دارد برای تکمیل مراحل اداری پرونده مهاجرت از ایران پول به این کشور ارسال کند، اعمال خواهند شد، اما ایرانیانی که مبالغ مورد نظر برای پرونده مهاجرت خود را به کشورهای دیگر ارسال کرده اند می توانند برای برنامه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری اقدام کنند.

با وجودی که هنوز مقامات دولت فدرال در اتاوا از اظهارنظر رسمی در این مورد خودداری کرده اند، اما بانک های کانادا از سردرگمی در مورد چگونگی برخورد با شهروندان ایرانی خواهان اخذ روادید اقامت از طریق سرمایه گذاری در این کشور خبر داده اند.

نیکولاس سالرنو، معاون شرکت «سرمایه گذاری آرتون» در مونترال که حدود چهل درصد پرونده های مهاجرت از طریق سرمایه گذاری این شهر را در اختیار دارد، به خبرنگار «سی بی سی» گفته است «من خبر دارم که بسیاری از بانک ها در انتظار دریافت پاسخ برای پرسش هایشان هستند و می خواهند برای ایرانیان مهاجر سرمایه گذاری کنند اما به دلیل عدم موضع گیری قاطع وزارت مهاجرت و شهروندی در این مورد در شرایط دشواری قرار دارند».

ایرانی تباران چهارمین گروه بزرگ مهاجرانی هستند که در کانادا سرمایه گذاری می کنند. آن ها همچنین دومین گروه بزرگ سرمایه گذار در استان کبک هستند.

در سال ۲۰۱۰ استان کبک به پرونده ۱۶۰۰ متقاضی ایرانی دریافت روادید اقامت از مسیر سرمایه گذاری در این استان رسیدگی کرد.

در شرایطی که کانادا در پی یافتن راه هایی برای اعمال فشار بیشتر بر مقامات حکومت جمهوری اسلامی و متقاعد کردن دولتمردان تهران برای توقف برنامه های اتمی و رعایت حقوق بشر در این کشور هستند، اما بسیاری از فعالان مدنی، اجتماعی و صاحبنظران سیاسی و اقتصادی بر این باورند که اتخاذ اقدامات تنبیهی و اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران به مردم این کشور آسیب های جبران ناپذیری را وارد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG