لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۵

تجمع ایرانیان در واشنگتن در واکنش به سرکوب اعتراضات مدنی مردم در ایران


تجمع اعتراضی ایرانیان مقابل کاخ سفید؛ یکشنبه ٧ آذر ۱۴۰۰
تجمع اعتراضی ایرانیان مقابل کاخ سفید؛ یکشنبه ٧ آذر ۱۴۰۰

جمعی از ایرانیان ساکن واشنگتن دی‌سی، ویرجینیا، و مریلند روز یکشنبه ٧ آذر در واکنش به اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در اصفهان و چهارمحال و بختیاری و سرکوب خشن معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، مقابل کاخ سفید تجمع کردند.

برگزار کننده این تجمع «سازمان جوامع ایرانیان آمریکایی» بود که از گروه‌های نزدیک به سازمان مجاهدین خلق ایران محسوب می‌شود.

تجمع اعتراضی مقابل کاخ سفید
تجمع اعتراضی مقابل کاخ سفید

رامش سپهرراد، از هواداران سازمان مجاهدین خلق و از هماهنگ‌کنندگان این گردهمایی اعتراضی، در گفت‌وگو با خبرنگار صدای آمریکا درباره گفت هدف گردهمایی همبستگی با مردم ایران و رساندن صدای آنها به کاخ سفید است. وی در ادامه افزود تنها راه آزادی مردم ایران قیام و سرنگونی جمهوری اسلامی است.

تارا شفیعی، از هواداران شورای ملی مقاومت و سازمان مجاهدین خلق، نیز دلیل برگزاری تجمع مقابل کاخ سفید را رساندن صدای معترضان به گوش مقامات کاخ سفید بیان کرد و گفت که دولت بایدن باید سیاست روشنی در قبال جمهوری اسلامی اتخاذ کند.

لازم به ذکر است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز شنبه نسبت به سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مسالمت‌آمیز در اصفهان ابراز نگرانی کرد.

وی با انتشار توییتی ضمن ابراز «نگرانی عمیق بابت سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو در اصفهان» نوشت: «مردم ایران حق دارند ناامیدی‌شان را بیان کنند و دولت‌شان را پاسخگو بدانند.»

پهلوان مسلم اسکندر فیلابی از دیگر معترضان حاضر در این تجمع بود. او در گفت‌وگو با خبرنگار صدای آمریکا درباره هدفش از مشارکت در این گردهمایی گفت که بدین‌وسیله از جهانیان می‌خواهد مردم ایران را از «گروگانگیری» جمهوری اسلامی نجات بدهد.

در پایان، تجمع‌کنندگان با یک راهپیمایی نمادین دور میدان مشرف به کاخ سفید با سر دادن شعارهایی همچون ‌«اصفهان، چهارمحال حمایتت می‌کنیم»، «فریاد هر ایرانی، مرگ بر خامنه ای، رئیسی» و «ما زن و مرد جنگیم، بجنگ تا بجنگیم» همبستگی خود را با اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران نشان دادند.

تجمع اعتراضی مقابل کاخ سفید
تجمع اعتراضی مقابل کاخ سفید

اعتراض‌های مسالمت‌آمیز کشاورزان و شهروندان اصفهانی به دلیل بحران کم‌آبی و سوءمدیریت حکومت جمهوری اسلامی در این باره، از حدود سه هفته پیش آغاز و با سرکوب خشن نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مواجه شده است.

* این مطلب تصحیح و به روز‌رسانی‌شده است

XS
SM
MD
LG