لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

تجمع فعالان مدنی و سیاسی در لاهه در حمایت حقوق مادران زندانی در ایران


تجمع فعالان مدنی در لاهه برای آزادی زنان زندانی سیاسی و عقیدتی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:45 0:00

جمعی از فعالان مدنی و سیاسی در حمایت از حقوق مادران زندانی در زندانهای ایران در میدان صلح شهر لاهه هلند تجمع کردند.

در پی انتشار نامه نرگس محمدی، فعال مدنی زندانی در ایران که در آن از رنج مضاعف دوری مادران زندانی از فرزندانشان سخن گفته بود، کمپینی شکل گرفت که سوء استفاده از مهر مادری برای کنترل فعالان سیاسی و مدنی را ستمی می‌داند که همواره برمادران زندانی سیاسی و خانواده‌های آنان روا می‌شود.

یکی از فعالان در تجمع روز شهر لاهه به خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا گفت که در ایران ۲۲ نفر زندانیان عقیدتی و سیاسی، مادر هستند که ۸ نفر آنها فرزندان زیر ۸ سال دارند.

او گفت که هدف از حضور در این تجمع پررنگ کردن نقش مادرانی است که وظایف اجتماعی خود را به همراه وظایف مادری خود انجام داده‌اند

شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل نیز در این مراسم گفت که قانون اساسی جمهوری اساسی و دولتمردان ایران بر تحکیم بنیاد خانواده و حمایت از مادران تاکید دارند اما این این مصادیق تنها برای دور کردن زنان از فعالیت اجتماعی استفاده می‌کنند.

او به صدای آمریکا گفت: "خواسته ما این است که با تاسیس مهد کودک در کنار زندانها از اینکه کودکان ناچار باشند در کنار مادران در زندان بمانند جلوگیری شود. ضمن اینکه برای ملاقات مادران و فرزندان هم تسهیلات بیشتری قائل شوند."

تقی رحمانی، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی نیز که برای حضور در این تجمع از پاریس به لاهه رفته بود، تاثیرگذاری تجمع‌هایی نظیر این را در گرو فعالیت‌های مشابه در ایران دانست.

یکی دیگر از حاضران در تجمع شهر لاهه هلند، خدیجه مقدم از فعالان حقوق زنان بود که در مقیاسی بزرگتر، به بی‌توجهی به حقوق تمامی زنان زندانی در ایران اعتراض کرد و آن را مغایر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران دانست.

نرگس محمدی، فعال مدنی که برای سپری کردن محکومیت ۶ ماهه خود در زندان به سر می‌برد، چندی پیش در نامه‌ای که از زندان منتشر کرد وقایع مربوط به بازداشت‌های خود، برخورد ماموران و آنچه بر فرزندانش در ارتباط با این بازداشت‌ها طی سالهای اخیر رفته است را شرح داد. او در این نامه به رفتار ماموران و دستگاه قضایی بدون توجه به مادر بودن او اشاره کرد و آن را رنج مضاعف مادران زندانی در ایران دانست.

دو فرزند خانم محمدی، تیرماه امسال به پدر خود در پاریس پیوستند.

XS
SM
MD
LG