لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۵

اخراج یک پناهجوی ایرانی از جزیره فیجی


عکسی که در فیس بوک به لقمان سواری نسبت داده شده است.
عکسی که در فیس بوک به لقمان سواری نسبت داده شده است.

مقام های کشور مجموعه زایر فیجی روز جمعه یک پناهجوی ایرانی که را که با اسناد جعلی از جزایر پاپوآ گینه نو گریخته بود، از کشور اخراج کردند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، لقمان سواری، شهروند ایرانی که هفته پیش وارد فیجی شده بود، روز جمعه ۱۵ بهمن، دستگیر و دوباره به پاپوآ گینه نو فرستاده شد.

لقمان سواری چهار سال پیش به خاطر اقدام به ورود غیرقانونی به استرالیا از طریق قایق دستگیر شده و به یک مرکز نظارتی دور از سواحل استرالیا فرستاده شده بود. او پذیرفته بود به جای زندان، به جزیره مانوس در پاپوآ گینه نو فرستاده شود تا در آنجا آزادانه زندگی کند. اما هفته گذشته، بدون مجوز وارد فیجی شد.

تحت سیاست های سفت و سخت مرزی و مهاجرتی استرالیا، پناهجویانی که حین سفر غیرقانونی به استرالیا دستگیر می شوند، برای بررسی و نظارت بیشتر به جزیره مانوس و نائورو در جنوب اقیانوس آرام فرستاده می شوند و هیچوقت نخواهند توانست در استرالیا اسکان یابند.

پس از اخراج شدن از فیجی، لقمان سواری به جزیره مانو فرستاده خواهد شد که به گفته خود او صحنه «رنج» او بوده است. او پیشتر نیز به مدت یک سال در این جزیره در حبس بسر برده است.

لقمان سواری یکی از ۱۲۰۰ پناهجویی است که بنا به توافق میان کابینه اوباما و دولت استرالیا، واجد شرایط برای اسکان در آمریکا است. این در حالی است که پرزیدنت ترامپ، این توافق را «احمقانه» خطاب کرده و گفته است در آن تجدیدنظر خواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG