لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۱

ممنوعیت ادامه کسب و کار چند انتشاراتی در تهران


ممنوعیت ادامه کسب و کار چند انتشاراتی در تهران
ممنوعیت ادامه کسب و کار چند انتشاراتی در تهران

پایگاه خبری پارسینه گزارش کرده که بنا به دستور وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی مجوز کار ده ناشر ایرانی لغو شده است.

گفته شده: وزارت ارشاد رسما لغو مجوز کار را به این ناشران ابلاغ کرده است.

این منبع افزوده است: «برخی از ناشران مذکور از جمله "جیحون" عموماً به انتشار کتاب‌های درسی در زمینه‌هایی مانند روانشناسی و علوم ارتباطات مشغول بوده‌اند. در مورد برخی ناشران از جمله "اختران" تنها مدیرمسئول آن را بهانه تعطیلی بنگاه نشر ذکر کرده‌اند.»

انتشاراتی های «بازتاب نگار»، «دیگر»، «آگاه»، «اختران» و «جیحون» از جمله انتشاراتی هایی هستند که به دستور وزارت ارشاد لغو مجوز شده و از کار خود باز می مانند.

در این گزارش دلایل لغو مجوز و ممنوعیت کار این انتشاراتی ها ذکر نشده است؛ اما چندی پیش جزوه ای کم حجم علیه شماری از انتشاراتی های کشور از سوی محافل وابسته به حاکمیت معروف به «اندیشکدۀ راهبردی امنیت نرم جمهوری اسلامی ایران » منتشر شد که در آن گروهی از انتشاراتی ها براندازان نظام قلمداد شناخته شده بودند.

سایت های شماری از این انتشاراتی ها همراه با پایگاه رسمی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی تاکنون در باره این خبر سکوت کرده اند.

گفته شده است انتشار کتاب هایی در زمینه مسائل اجتماعی از سوی شماری از انتشاراتی ها این ذهنیت را برای مقامات سیاسی جمهوری اسلامی پدید آورده که انتشار این کتابها بخشی از «جنگ نرم» کشورهای غربی علیه نظام است.

یک کارشناس کتاب نوشته است: «لغو مجوز کسب و کار اصناف تنها با حکم دادگاه صالحه و با حضور نماینده صنف پس از اثبات جرم قابل اجراست. از این رو معلوم نیست وزارت ارشاد براساس حکم کدام دادگاه دست به چنین عملی زده است. عملی که قانونا پیگیری حقوقی و جزایی دارد.»

همزمان با این رویداد بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و رئیس بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از مهلت ثبت نام ناشران کشور برای حضور در این نمایشگاه تا چهاردهم اسفند خبرداده است.

XS
SM
MD
LG