لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

کشته‌شدن مهران سماک، جوان ۲۷ ساله، در بندر انزلی با گلوله ماموران


مهران سماک، یکی از معترضان کشته شده در بندر انزلی
مهران سماک، یکی از معترضان کشته شده در بندر انزلی

در پی ابراز شادمانی شهروندان معترض در ایران پس از باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی ایران مقابل آمریکا، مهران سماک، جوان ۲۷ ساله ساکن بندر انزلی، شامگاه سه‌شنبه هشتم آذرماه از ناحیه سر هدف گلوله ماموران حکومتی قرار گرفت و کشته شد.

برخی از شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که ماموران در حالی به مهران سماک شلیک کردند که او در اتومبیلش نشسته بود و به نشانه شادی بوق می‌زد.

سازمان حقوق بشر ایران نیز خبر کشته‌شدن مهران سماک را تایید کرده است.مراسم خاکسپاری مهران سماک روز چهارشنبه ۹ آذر با حضور شماری از مردم در «گلزار شهدا» در بندر انزلی برگزار شد.

شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری این شهروند معترض شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور» و «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم» سر دادند.

شعار مرگ بر دیکتاتور در خاکسپاری مهران سماک در انزلی بعد از شادی دیشب
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

مهران سماک در آخرین استوری خود در اینستاگرام از مردم خواسته بود کنار هم باشند و فقط بر اعتراض‌های خیابانی و اعتصابات تمرکز کنند.

در پی باخت تیم فوتبال جمهوری اسلامی ایران مقابل تیم آمریکا در بازی‌های جام جهانی قطر، شمار زیادی از مردم معترض در ایران شامگاه سه‌شنبه هشتم آذرماه به خیابان‌ها آمدند و به جشن و پایکوبی پرداختند.

این تجمعات که در برخی نقاط تا بامداد چهارشنبه ۹ آذر نیز ادامه یافت، با برخورد خشونت‌آمیز نیروهای سرکوبگر و تیراندازی به سوی مردم مواجه شد.

همزمان محمد نادری، مجری و بازیگر، نیز شامگاه سه‌شنبه هشتم آذر از تیراندازی ماموران حکومتی به سوی ماشین خود خبر داد و در استوری اینستاگرامش نوشت: «همون‌هایی که می‌رقصیدند و گل می‌دادند، امشب گلوله می‌دهند.»

محمد نادری
محمد نادری

طی دو ماه و نیم گذشته در جریان اعتراض‌های سراسری در ایران حدود ۴۵۰ نفر توسط ماموران حکومتی کشته شده‌اند که ۶۰ تن از آنان کودک بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG