لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

فرمانده نیروی هوافضای سپاه: بیش از ۳۰۰ نفر کشته شده‌اند


فرمانده نیروی هوافضای سپاه در سخنان دوشنبه شب خود در دانشگاه شهید رجائی با اشاره به کشته شدن بیش از ۳۰۰ نفر در وقایع اخیر، آنها را «جانباخته و شهید» خواند و گفت: این افراد « از بهترین بچه های این جامعه» بودند.

امیر علی حاجی زاده در این سخنرانی دلیل کشتن افراد توسط نیروهای امنیتی را عدم تشخیص «دشمن از خودی» عنوان کرده و تاکید کرد که «فریب خوردگان اغتشاشات ضد انقلاب نیستند، فرزندان ما و جز‌ء مردم ما هستند.»

او همچنین گفته: « این نشان می‌دهد ما خلاء داریم. آنها باید توجیه بشوند. باید دشمن را بشناسند. تعجب می‌کنم چرا در دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش درسی با عنوان دشمن‌شناسی نباید داشته باشیم.»

این از معدود دفعاتی است که مقام‌های حکومتی به شکل رسمی به تعداد کشته‌شدگان سرکوب ها در هفته های اخیر اشاره می‌کنند.

بر اساس ویدئوهای دریافتی از شهروندان در یازده هفته گذشته، معترضان به وضوح هدف شلیک مستقیم نیروهای حکومتی قرار گرفته و کشته یا زخمی شده‌اند. با این همه مقام‌های دولتی هدف قرار دادن معترضان را در اغلب موارد نمی پذیرند و با « اغتشاشگر» خواندن این شهروندان ، آنها را پس از دستگیری به اعدام محکوم می کنند.

مقامات ایرانی بارها نیز دلیل مرگ کشته‌شدگان را خودکشی، پرت شدن از ارتفاع، گاز گرفتن سگ و... عنوان کرده‌اند. دلایلی که بارها توسط خانواده و نزدیکان این کشته‌شدگان رد شده است. خانواده های بسیاری اعلام کرده‌اند که برای پذیرش و اعلام روایت های ساختگی حکومت در مورد مرگ عزیزانشان تحت فشار بوده و هستند.

طبق تازه‌ترین آمار اعلام شده توسط سازمان حقوق بشر ایران در نروژ ، دست کم ۴۴۸ شهروند، از جمله ۶۰ کودک و ۲۹ زن در طی این اعتراضات جان خود را از دست داده‌اند.

هفته گذشته کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد وضعیت ایران را «بحرانی» اعلام و با تاسیس کمیته حقیقت‌یاب ویژه ایران برای زمینه‌سازی پیگرد قضایی آمران و عوامل نقض گسترده حقوق بشر در ایران موافقت کرد.

XS
SM
MD
LG