لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

سرگردانی دو هزار زائر ایرانی در مرز مهران


آرشیو
آرشیو

بیش از دو هزار زائر ایرانی در مرز مهران سرگردان شده‌اند. برخی رسانە‌های ایران می‌گویند مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، دستور تسهیل امور زائران ایرانی اربعین در این مرز را صادر کردە است.

سرگردانی زائران ایرانی در مرز مهران در حالی است کە هم ایران و هم عراق پیشتر اعلام کردە بودند کە زائران اربعین فقط از طریق فرودگاە‌های بین المللی اجازە ورود بە عراق را دارند.

خبرگزاری تسنیم وابستە سپاە پاسداران بە نقل از یک وب‌سایت عراقی گزارش دادە است کە مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، دستور «تسهیل امور زائران» در مرز مهران را صادر کردە است. تاکنون مقامات و خبرگزاری‌های رسمی عراق این خبر را تایید نکردەاند.

عراق با حضور ۶۰ هزار زائر ایرانی در مراسم اربعین امسال، کە روز ۵ مهر برگزار می‌شود، موافقت کردە بود. اما بە شرطی کە زائران از فرودگاەهای بین‌المللی وارد عراق شوند و هنگام ورود، تست کرونا از آنها گرفتە شود.

ایران می‌گوید حضور مردم در مرز مهران در نتیجه انتشار شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر باز بودن این گذرگاه مرزی بودە است.

در یک هفتە گذشتە، سفر شهروندان ایران بە عراق برای شرکت در مراسم اربعین با حواشی زیادی همراە بودە است.

لغو مجوز پرواز یک شرکت هواپیمایی عراقی به دلیل بی‌توجهی بە لزوم دریافت ویزای رسمی و تصاویر منتشر شدە در شبکەهای اجتماعی از انتقال مسافران با یک هواپیمای دو طبقە باری و بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از جملە این حواشی بودند.

طبق گزارش‌های رسمی میلیون‌ها زائر در مراسم اربعین سال ٢٠١٩ شرکت کردند، اما سال گذشتە عراق اجازە داد کە از هر کشور فقط ۱۵۰۰ تن در این مراسم شرکت کنند.

برگزاری مراسم اربعین در میانه همە‌گیری ویروس کرونا به ویژە در ایران نگرانی مقامات بهداشتی عراق و همچنین مقامات سازمان بهداشت جهانی را بر انگیختە است. بە گفتە این مقامات، مراسم‌هایی همانند اربعین می‌تواند بە شیوع گستردە و سریع ویروس کرونا کمک کند.

XS
SM
MD
LG