لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

ایران ۳۰ هزار زائر به مراسم اربعین کربلا می‌فرستد؛ پی‌سی‌آر منفی برای رفتن ضروری است، برای بازگشت به ایران نه


آرشیو.
آرشیو.

عراق با حضور ۳۰ هزار مسافر از ایران برای برگزاری آیین اربعین موافقت کرد، به شرط این که این افراد تست منفی پی‌سی‌آر داشته باشند و رفت و برگشت، با هواپیما سفر کنند.

در این گزارش، به ضرورت منفی بودن تست کرونا در زمان بازگشت به ایران اشاره‌ای نشده است. یکی از اصلی‌ترین راه‌های ورود ویروس کرونا، به‌ویژه انواع جدید آن، از طریق مسافران سفرهای خارجی گزارش شده است و بر همین اساس، برخی کشورها از پذیرش مسافران از مناطق پرخطر جهان خودداری می‌کنند.

بنا بر آمار اعلام‌شده از سوی مراجع رسمی، اکنون مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران روزانه حدود ۶۰۰ تن است که به گفته کارشناسان و برخی مقامات، آمار واقعی چندین برابر عدد اعلام‌شده است.

به گزارش ایسنا، به دلیل شیوع کرونا، بر خلاف سال‌های گذشته، مرزهای زمینی بسته است و امکان رفت‌وآمد با ماشین یا پیاده، وجود ندارد و انتقال مسافران اربعین با ۴۰۰ سفر هوایی از شش مبدأ تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز و اهواز صورت می‌گیرد.

در سال ۱۳۹۸، مقامات جمهوری اسلامی مرگ ۷۷ تن از زائران ایرانی مراسم اربعین کربلا را اعلام کردند که نیمی از این افراد در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند.

بیش از یک دهه است که جمهوری اسلامی، سفر زائران به کربلا برای شرکت در مراسم اربعین را تشویق کرده و بودجه و تسهیلات ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته است.

XS
SM
MD
LG