لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

رسانه‌های دولتی ایران می‌گویند که اوضاع در مرز شلمچه نگران‌کننده است


گزارش‌های روز یکشنبه ۴ مهر رسانه‌های دولتی در ایران از اوضاع نگران‌کننده در مرز شلمچه خبر می‌دهند.

بر اساس این گزارش‌ها، ماموران انتظامی برای متفرق کردن انبوه زائران که قصد عبور از پایانه مرزی شلمچه و ورود به خاک عراق را داشتند، از آب‌پاش استفاده کردند که منجر به مجروح شدن حدود ۴۰ نفر شده است.

خبرگزاری فارس می‌گوید شمار آسیب‌دیدگان هنوز مشخص نیست، اما بیشتر آنها زنان میانسال و مسن بوده‌اند. روزنامه شرق نیز در حساب توییتری خود با استناد به خبرهای غیررسمی از مرگ یک نفر در این پایانه خبر داده است.

به گزارش ایرنا معاون امنیتی و انتظامی استانداری خوزستان از زائران خواسته است برای سفر به عراق به مرزهای شلمچه و چزابه در این استان مراجعه نکنند، زیرا توسط ماموران نیروهای انتظامی ایران و عراق برگشت داده خواهند شد.

عراق، به دلیل همه‌گیری کرونا، ورود زائران ایرانی به این کشور از طریق مرزهای زمینی را ممنوع کرده و دو کشور توافق کرده‌اند زائران تنها از طریق مرزهای هوایی وارد عراق شوند.

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری ایران گفته است که در ابتدا قرار بود هواپیمایی العراقیه زائران را بدون ویزا به نجف ببرد و ویزای آنها در فرودگاه مقصد صادر شود. اما پس از توافق دولت ایران و عراق قرار شد همه زائران ویزا را قبل از پرواز به نجف دریافت کنند.

با این حال زائران ایرانی که اسامی آنها برای سفر در پروازهای گروهی اعلام شده بود، به فرودگاه می‌آمدند و انتظار داشتند بدون ویزا به آنها اجازه پرواز به نجف داده شود.

معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری همچنین گفت با این وجود برخی از آن‌ها با رایزنی‌های متعدد با مسئولان عراقی بدون ویزا به نجف پرواز کردند اما با افزایش شمار زائران در فرودگاه این پروازها متوقف شد.

در همین حال، پس از اعلام این خبر که شماری از زائران بدون روادید با دو فروند هواپیما از اصفهان و مشهد به نجف پرواز کرده اند، وزارت خارجه رسما به سازمان هوایی کشوری برای تبعات منفی این گونه اقدامات هشدار داد و از این سازمان خواست اطمینان یابد که شرکت‌های هواپیمایی از سوار کردن زائران بدون روادید خودداری می‌کنند.

XS
SM
MD
LG