لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر برنده «مدال دموکراسی دانشگاه پنسیلوانیا» شد


نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر ایرانی، به دلیل مبارزه خود برای دموکراسی در ایران، برنده «مدال دموکراسی سال ۲۰۲۳» دانشگاه پنسیلوانیا شد.

بر اساس بیانیه خبری دانشگاه پنسیلوانیا «ستوده، که به عنوان نلسون ماندلای ایران نیز شناخته می‌شود» به دلیل دفاع از حقوق زنان و اقلیت‌های مذهبی در ایران، به ویژه در مورد حجاب اجباری، مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

خانم ستوده همچنین به دلیل وکالت از زندانیان سیاسی و مخالفان دولت ایران مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

نسرین ستوده که در حال حاضر در ایران در حصر خانگی به سر می‌برد، به دلیل شرایطش نمی‌تواند شخصاً جایزه را دریافت کند، بنابراین جف کافمن و مارسیا راس، تهیه‌کنندگان مستند «نسرین»، که درباره زندگی و کار ستوده ساخته شده است، جایزه را از طرف او دریافت خواهند کرد.

کریس بیم، مدیر موسسه مک‌کورتنی برای دموکراسی، گفت: «نسرین ستوده به دنیا نشان می‌دهد که در سخت ترین شرایط، ایستادگی برای دموکراسی چه معنایی دارد.»

او افزود: «کار شجاعانه نسرین ستوده در دفاع از حقوق بشر و حاکمیت قانون در ایران، مبتنی بر تعهد ثابت او به دموکراسی است. به همین دلیل است که او بسیار شایسته مدال براون است. او الهام‌بخش دموکراسی در سراسر جهان است.»

در مراسم اهدای جایزه، همچنین از کتاب جدید ستوده با عنوان «زن، زندگی، آزادی: مبارزه ما برای حقوق بشر و برابری در ایران» رونمایی خواهد شد.

این فعال سیاسی که در مرخصی درمانی به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۱۹ بهمن در گفت‌وگویی تلویزیونی با کریستین امانپور، مجری و برنامه‌ساز سرشناس شبکه سی‌ان‌ان، گفت که اعتراضات در ایران همچنان جریان دارد و به‌ هیچ وجه تمام نشده است.

گفتنی است دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز دوازدهم بهمن ۱۴۰۱ با انتشار بیانیه‌ای نسرین ستوده و ۹ کنشگر سیاسی و اجتماعی دیگر از سراسر جهان را به عنوان برندگان جایزه سالانه جهانی مدافعان حقوق بشر معرفی کرد.

در این بیانیه‌ از نسرین ستوده به عنوان وکیل و فعال برجسته حقوق بشر ایرانی و نماینده فعالان و سیاستمداران اپوزیسیون زندانی ایرانی در پی اعتراضات دموکراسی‌خواهانه خرداد ۱۳۸۸، اقلیت‌های مذهبی و قومی تحت آزار و اذیت، و همچنین «زندانیان محکوم به اعدام به دلیل ارتکاب جرم در دوران کودکی» یاد کرده است

XS
SM
MD
LG