لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

ایرانی های ربوده شده در لیبی آزاد شدند


هفت ایرانی که در ماه ژوئیه در شهر بنغازی لیبی توسط یگ گروه مسلح به گروگان گرفته شده بودند، روز شنبه آزاد شدند.

این افراد که گفته می شود کارمندان هلال احمر ایران هستند، در تاریخ دهم مرداد به دعوت هلال احمر لیبی و برای ارائه کمک های بشردوستانه به این کشور سفر کرده بودند که اتومبیلشان در شهر بنغازی توسط یک گروه ناشناخته مسلح تصرف شد.

محمد المصراتی، سخنگوی هلال احمر لیبی به خبرگزاری رویترز گفت: «با همکاری مسئولان محلی بنغازی امدادگران ایرانی آزاد شدند. آنان سالم هستند و در راه بازگشت به ایرانند.»

منابع امنیتی می گویند گروگان های ایرانی در نیمروز شنبه (۱۵ مهرماه) آزاد شدند. جزئیات بیشتر درباره این که چه کسی و با چه روشی آنان را آزاد کرد هنوز منتشر نشده است.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز شنبه ضمن اعلام خبر آزادی گروگان های ایرانی در لیبی، به خبرگزاری دانشجویی ایسنا گفت در پی تماس ها و مذاکراتی که طی دو ماه گذشته میان ایران با مراجع رسمی لیبی و مقامات محلی بنغازی صورت گرفت، «روز شنبه گروگان های ایرانی در لیبی پس از ۶۵ روز آزاد و تحویل مقامات سفارت ایران در طرابلس شدند.» آقای صالحی همچنین گفت این افراد در راه بازگشت به ایران هستند.

ربوده شدن این افراد یکی از چندین مورد اتفاق خشونت باری است که در بنغازی، زادگاه انقلاب لیبی علیه حاکمیت معمر قذافی، رهبر سابق این کشور رخ داده است.

در حال حاضر رهبران جدید لیبی مشکلات فراوانی برای برقراری حاکمیت خود مواجهند زیرا اسلحه های بسیاری به دست مردم افتاده و گروه های اسلامگرا در خیابان ها گشت زنی می کنند و قانون را عملا به دست خود گرفته اند.

هزاران تن از مردم دمکراسی طلب لیبی در ماه سپتامبر تظاهرات کردند و علیه شبه نظامیان اسلامگرا شعار سر دادند. واشنگتن نیز این گروه ها را مسئول حمله اخیر به مجموعه کنسولگری آمریکا در بنغازی می داند. در این حمله چهار آمریکایی از جمله سفیر آمریکا در لیبی کشته شد.
XS
SM
MD
LG