لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۵

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران خواهان آزادی فوری یک روزنامه‌نگار آبادانی شد


دفتر کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در نیویورک. ۵ اکتبر ٢٠٢١
دفتر کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در نیویورک. ۵ اکتبر ٢٠٢١

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران روز چهارشنبه ١١ خرداد با انتشار بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست آرش قلعه‌گلاب، خبرنگار مستقل، را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

در ابتدای این بیانیه آمده است که آقای قلعه‌گلاب در روز پنجشنبه پنجم خرداد در شهر آبادان توسط ماموران دولتی که به او مشت و لگد زدند، دستگیر شد و تا روز انتشار بیانیه هنوز در زندان به سر می‌برد.

طبق گزارش، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک از ارائه پاسخ به ایمیل کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در این زمینه خودداری کرده است.

جاستین شیلاد، محقق ارشد بخش خاورمیانه و شمال آفریقای کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، در این باره گفته است: «مقامات ایرانی باید دریابند که نمی‌توانند واقعیات دشوار و مشکلات کشور [ایران] را از طریق ساکت کردن و به زندان انداختن روزنامه‌نگاران پنهان کنند.» به گفته وی، «مقامات باید آرش قلعه‌گلاب، روزنامه‌نگار مستقل، را فورا و بدون قید و شرط آزاد و رویه زندانی کردن خودسرانه اصحاب رسانه را متوقف کنند.»

این کمیته به نقل از منابع مطلع می‌نویسد که آقای قلعه‌گلاب تفاسیر و مقالاتی برای نشریات مختلف می‌نویسد و اخیرا نیز یکی از نوشته‌هایش توسط وبسایت خبری دولتی انصاف‌نیوز منتشر شده است.

پیشتر کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی به نقل از منبع مطلع اعلام کرده بود که آقای قلعه‌گلاب به بیماری‌های آسم و دیابت مبتلا است که موجب افزایش نگرانی خانواده‌اش شده است.

کانون نویسندگان ایران نیز در روزهای گذشته با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت آرش قلعه‌گلاب شاعر و روزنامه‌نگار اهل آبادان ابراز نگرانی کرد و مسئولیت جان بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌ها به فروریختن «متروپل» را متوجه نهادهای امنیتی دانست.

XS
SM
MD
LG