لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۶

خطر دیپورت فیلم‌ساز پناهنده ایرانی؛ کانادا: مهشید آهنگرانی «چند بار به ایران» رفته است


مهشید آهنگرانی در کنار مادرش منیژه حکمت – جشن کارگردانان سینمای ایران در تهران، اردیبهشت ۱۴۰۱ – عکاس: غلامرضا خلیفه

مهشید آهنگرانی فراهانی، فیلم‌ساز ایرانی که در سال ۲۰۰۵ به عنوان پناهنده در کانادا پذیرفته شد، می‌گوید با خطر دیپورت شدن به ایران مواجه است.

او که دختر منیژه حکمت و خواهر پگاه آهنگرانی، سینماگران ایرانی، است، در سال ۲۰۰٨ مقیم دائم کانادا شد. هانا مارکو، وکیل مهشید آهنگرانی، می‌گوید موکلش در حالی با خطر دیپورت شدن به ایران دست و پنجه نرم می‌کند که فیلم‌هایش در ایران ممنوع هستند و حکم جلب او صادر شده است.

این فیلم‌ساز ایرانی ابراز نگرانی کرده که در صورت بازگشت به ایران ممکن است به عنوان اهرم فشار برای بازگرداندن مادر و خواهرش، که به گفته او از سال ۲۰۲۰ از ایران فرار کرده‌اند، مورد استفاده قرار بگیرد.

مهشید آهنگرانی فراهانی در حالی که از طریق پناهندگی موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده بود، در فاصله سال‌های ۲۰۰٨ تا ۲۰١٩ چندین بار به ایران سفر کرده است.

این در حالی است که طبق قوانین مهاجرتی کانادا، چنان‌چه یک مقیم دائمی در این کشور که به دلیل ترس از کشور مبدا به کانادا پناهنده شده باشد به کشور اصلی خود بازگردد، می‌تواند وضعیت اقامت دائم خود را از دست بدهد؛ چرا که بازگشت به کشور مبدا ممکن است بدین معنی باشد که دیگر ترسی از آن کشور وجود ندارد.

این فیلم‌ساز ایرانی که از وجود این قانون اظهار بی‌اطلاعی کرده، اکنون به مدت یک‌سال نمی‌تواند هیچگونه تقاضایی برای ماندن در کانادا بکند.

آژانس خدمات مرزی کانادا نخستین‌بار در سال ۲۰١٩ از خانم آهنگرانی فراهانی توضیح خواسته است. او در آن زمان مطلع شده که تمام سفرهایش طی بیش از یک دهه مورد نظارت آژانس خدمات مرزی کانادا بوده و تحقیقات درباره آن در جریان بوده است.

این فیلم‌ساز ایرانی گفته است در حال حاضر اجازه کار ندارد و از خدمات عمومی مانند مراقبت‌های بهداشتی مورد پوشش دولت محروم است.

در تهیه این مطلب از گزارش سی‌پی‌۲۴ استفاده شده است

XS
SM
MD
LG