لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۱

فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه جشنواره سیدنی


فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه جشنواره سیدنی
فیلم جدایی نادر از سیمین برنده جایزه جشنواره سیدنی

فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی جایزه جشنواره جهانی فیلم سیدنی استرالیا را به دست آورد. رقابت بر سر دریافت این جایزه بزرگ میان فیلم جدایی نادر از سیمین و فیلم «قاهره ۶۷۸» ساخته محمد دیاب فیلمساز مطرح مصری بود. اما هیئت داوران فیلم ایرانی جدایی نادر از سیمین را شایسته دریافت این جایزه دانست.

چن کایگه فیلمساز چینی و رئیس هیئت داوران جشنواره در واکنش به رقابت تنگاتنگ دو فیلم گفت هردو فیلم از شانس برابر برای کسب جایزه برخوردارند.

رئیس هیئت داوران اما فیلم اصغر فرهادی را برخوردار از قدرت احساسی و شجاعت فیلمساز در راهیابی به ژرفای درونمایه فیلم دانست.

به گزارش سایت جشنواره رئیس هیئت داوران افزود ما از تماشای فیلم جدایی نادر از سیمین که عمق روابط زنان و مردان را به تصویر کشیده لذت فراوانی بردیم.

اصغر فرهادی که در جشنواره حضور نداشت، تلفنی از تهران گفت: اینجا از خانه ام در تهران با تلفن دوست عزیزم بیدار شدم تا خبر برنده شدن فیلم را بشنوم. من در این سوی جهان که تازه بامداد در آن آغاز شده و شما در آن سوی جهان که شامگاه را آغاز کرده اید چه چیزی را بهتر از سینما می توانیم به جهان ارائه کنیم.»

فیلم جدایی نادر از سیمین تاکنون برنده چندین جایزه معتبر جهان از جمله خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شده است.

به برنده اول این جشنواره مبلغ ۶۰ هزار دلار تعلق می گیرد.

مقام های وزارت ارشاد اسلامی پروانه ساخت این فیلم را به دلیل سخنرانی اصغر فرهادی در دفاع از جعفر پناهی و بهرام بیضایی در جشن خانه سینما، لغو کرده بود.

XS
SM
MD
LG