لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

اعتصاب در صنایع گاز پارس جنوبی و نیشکر هفت‌تپه؛ اعتراضات در ایران ادامه دارد


اعتصاب کارگران صنایع نیشکر هفت‌تپه، ۲۶ مهر ۱۴۰۱
اعتصاب کارگران صنایع نیشکر هفت‌تپه، ۲۶ مهر ۱۴۰۱

بنا بر گزارش‌های شهروندی، کارکنان کارگاه مرکزی مجتمع گازی پارس جنوبی در عسلویه و کارگران صنعت نیشکر هفت‌تپه از روز سه‌شنبه ۲۶ مهر به اعتصابات سراسری پیوستند.

اسماعیل بخشی، فعال کارگری، درباره اعتصابات کارگران هفت‌تپه در توییتی نوشت: «امروز کارگران هفت‌تپه آمدند تا شرافت را معنی کنند.»

او با اشاره به پرداخت هفت میلیون تومان پاداش مدیران این شرکت به کارگران در آستانه آغاز اعتصاب برای منصرف کردن آنان، تأکید کرد: «اگر مدیریت شرکت به جای هفت میلیون، ۷۰ میلیون (پول خریدن کارگران) به حسابشان واریز می‌کرد، باز هم این مردان شریف اعتصاب می‌کردند.

به گزارش کانال شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، روز سه‌شنبه ۲۶ مهر، راننده‌های تانکرهای حمل سوخت در آبادان اعتصاب کردند و با خودداری از دریافت بارنامه برای بارگیری بنزین به مقصد جایگاه‌های سوخت کلانشهرها، حاضر نشدند به پالایشگاه وارد شوند.

این گزارش می‌افزاید، راننده‌های تانکرهای حمل سوخت، ماشین‌های خود را در میدان گیت ۱۸ پالایشگاه آبادان (ایستگاه پنجم کوی قدس) خاموش کردند و راه ورود به پالایشگاه را نیز مسدود کردند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از آن است که کارگران «لوله‌سازی ماهشهر» دو هفته است که اعتصاب کرده‌اند.

هم‌زمان با اعتراضات سراسری در ایران، تاکنون گزارش‌هایی از اعتصابات کارگران صنایع نفت و پتروشیمی، نیشکر، فولاد، و کسبه برخی شهرها منتشر شده است.

روزبه بوالهری، روزنامه‌نگار حوزه کارگری، درباره حمایت‌های جهانی از اعتصابات سراسری در ایران، به صدای آمریکا گفته است که هرچند تاکنون حمایت بین‌المللی خاصی از اعتصابات ایران صورت نگرفته، اما روزهای گذشته شماری از نهادهای بین‌المللی مثل کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، یا نهادهایی در سوئد، فرانسه، و اسپانیا با اعتراضات سراسری و کارگران ایران اعلام همبستگی کرده‌اند.

به گفته او، «اگر این اعتصابات ادامه یابد یا از سر گرفته شود، بحث حمایت بین‌المللی نیز مطرح خواهد شد، چون این نهادها نشان داده‌اند که کارگران و مزدبگیران ایرانی را تنها نخواهند گذاشت.»

فواد کیخسروی، فعال کارگری، نیز پیش از این به صدای آمریکا گفت که نیروهای حراستی در میان کارگران به شدت فضا را پادگانی کرده‌اند.

از سویی دیگر مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، در توییتی اعلام کرد محمد خانی، یکی از زندانیان سیاسی بند هشت زندان اوین که در درگیری‌های شنبه در این زندان «مورد اصابت گلوله قرار گرفته»، دوشنبه به بیمارستان اعزام شد، اما «بدون انجام درمان کامل به زندان بازگردانده شد.»

او تأکید کرده که «با توجه به جراحت وارده»، آقای خانی باید «هر چه سریعتر» برای مداوا به بیمارستان منتقل شود.

 • اعتراضات دانش‌آموزی و دانشجویی

دختران دانش‌آموز در سنندج با راهپیمایی در خیابان شعار می‌دهند «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» و رانندگان با بوق زدن از آنها حمایت می‌کنند.

اعتراضات دانش‌آموزی و دانشجویی روز سه‌شنبه نیز در شماری از شهرهای ایران ادامه داشت.

دانشجویان دانشگاه هنر تهران در پرفورمنسی حماسی در حالی که دختر و پسر دست در دست هم دارند و پاهایشان را بر زمین می‌کوبند، سرود ملی «ای ایران» را می‌خوانند.

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی هم‌زمان با حضور سخنگوی دولت در این دانشگاه، تجمع اعتراضی برگزار کردند و شعار دادند: «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد.»

در رویدادی دیگر، دانشجویان دانشگاه هنر تبریز در همراهی با اعتراضات سراسری در ایران، تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع دانشجویان دانشگاه هنر تبریز در همراهی با اعتراضات سراسری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:33 0:00

بر اساس گزارش‌های شهروندی، در دانشگاه تهران، مقامات حراست دانشجویان تحصن‌کننده را تهدید می‌کنند که اگر به تحصن ادامه دهند، به خانواده‌هایشان زنگ خواهند زد.

در گیلان، دانشجویان معترض شعار دادند: «نه روسری نه توسری، آزادی و برابری»

در دانشگاه مازندران، دختران و پسران معترض شعار «زن زندگی آزادی، مرد میهن آبادی» می‌دهند.

در تهران، گروهی از دانش‌آموزان در حالی که تظاهرات می‌کنند، به ماشین‌هایی که برای حمایت از آنها بوق می‌زنند، می‌‌گویند: «بوق نزن، بوق نزن، شعار و فریاد بزن»

علاوه بر برگزاری تظاهرات و تجمع‌ها، شعارنویسی در معابر شهری نیز جریان دارد.

شعار‌نویسی شبانه در تبریز؛ اعتراضات سراسری ادامه دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:13 0:00

یک گزارش ویدئویی نیز که که شامگاه سه‌شنبه ۲۶ مهر در اصفهان گرفته شده، شعارنویسی با مضمون «نه به جمهوری اسلامی»، «زنده باد ایران»، و «زنده باد آزادی» را بر دیوارهای شهر نشان می‌دهد و با ذکر نام «مهسا امینی» دستی خون‌آلود بر پای آن به نشانه کشته شدن او تحت بازداشت نیروی انتظامی نقش بسته است.

یک گزارش ویدئویی از بوکان، در استان آذربایجان غربی، نیز زنانی را نشان می‌دهد که بدون حجاب و با لباس‌های سنتی کردی در خیابان راه می‌روند و صدای ترانه «برای آزادی» شروین حاجی‌پور پخش می‌شود.

یک گزارش ویدئویی از قم، یک زن جوان معترض را نشان می‌دهد که بدون حجاب بر معابر شهری شعار «زن زندگی آزادی» و «برای ایران» می‌نویسد.

در گزارش ویدئویی دیگری نیز که زمان و مکان دقیق آن روشن نیست، نشان می‌دهد مأمور نیروی انتظامی به یک زن معترض که حجاب بر سر ندارد، سیلی می‌زند و مأموری دیگر در مقابل اعتراض او، به این زن توهین می‌کند.

 • واکنش‌های جهانی به اعتراضات ایران

مسعود قره‌خانی، رئیس ایرانی‌تبار پارلمان نروژ، بار دیگر از اعتراضات سراسری در ایران حمایت کرد و عکس خود را با در دست داشتن نوشته‌ای با مضمون «زن زندگی آزادی» به دو زبان فارسی و نروژی منتشر کرد.

سوئیس در حال بررسی اعمال تحریم‌های شدیدتر اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت امور اقتصادی، آموزش، و تحقیقات فدرال سوئیس با اشاره به تحریم‌های اتحادیه اروپا بر ۱۱ فرد و چهار نهاد جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی و سرکوب اعتراضات پس از آن، اعلام کرد: «این وزارتخانه در حال حاضر مشغول بررسی اقدامات بیشتر است.»

هم‌زمان با ادامه اعتراضات سراسری در ایران، در خارج از کشور نیز تجمع‌های حمایتی در جریان است.

از جمله روز دوشنبه ۲۵ مهر، شماری از ایرانیان ساکن بلغارستان با برگزاری راهپیمایی ضمن در دست داشتن پرچم‌های شیروخورشید، شعار «مرگ بر دیکتاتور» و ««زن زندگی آزادی» دادند.

 • خط فقر به بیش از ۱۸ میلیون تومان رسید

هم‌زمان با ادامه اعتراض‌ها که یک ماه از آن می‌گذرد، وب‌سایت «اقتصاد ۲۴» به نقل از رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار گزارش داد که در حال حاضر «خط فقر نسبی» خانواده‌ها به «۱۸ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان» رسیده است و وضعیت کارگران از منظر معیشت مثل «بیماری است که با ۱۰ درصد قلبش زندگی می‌کند.»

 • افزایش فشارهای حکومت بر چهره‌های سرشناس

الناز رکابی، ورزشکار صخره‌نورد ایرانی که بدون حجاب اجباری در فینال مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی حاضر شد، در یک استوری اینستاگرامی با اشاره به سابقه ۲۰ ساله خود در تیم ملی سنگ‌نوردی، نوشت «سهوا پوشش بنده دچار مشکل شد» و «در حال بازگشت به ایران هستم.»

پیش‌تر، گزارش‌هایی مبنی بر اعمال فشار و محدودیت‌هایی برای خانم رکابی از سوی مقامات همراه تیم منتشر شده بود.

شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نوشتن این متن را تحت اجبار دانسته‌اند و آن را «اعتراف اجباری» نامیده‌اند.

استوری اینستاگرام الناز رکابی
استوری اینستاگرام الناز رکابی

علی کریمی، چهره شناخته شده فوتبال ایران و مدافع اعتراضات سراسری مردمی، با انتشار عکسی که علی دایی را در آغوش گرفته، از این چهره جهانی فوتبال ایران در مقابل حمله مقامات جمهوری اسلامی به او به دلیل اعتراضش به کشته شدن یک دختر نوجوان در اعتراضات شهر زادگاهش، حمایت کرد و نوشت: «آقای گل، یاشاسین اردبیل!»

پیشتر و در پی تأکید علی دایی بر صحت کشته شدن یک دانش‌آموز به نام اسرا پناهی در جریان اعتراضات مردمی در زادگاهش اردبیل، خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، ادعا کرد که این ستاره جهانی فوتبال ایران در همسویی با آنچه «موج غیرواقعی رسانه‌های ضدانقلاب» خواند، خبر دروغ منتشر کرده و از او خواست «مستندات» مربوط به این خبر را منتشر کند.

علی دایی دوشنبه شب با تأکید بر درستی مواضع خود، به تناقض‌های اظهارات مقامات جمهوری اسلامی اشاره کرده و به آنها توصیه کرده بود که پیش از انتشار خبر «به اجماع برسید.»

از سویی دیگر مهران مدیری، بازیگر و برنامه‌ساز که در روزهای آغازین اعتراضات سراسری از مردم حمایت کرده بود، در پیام ویدئویی تازه‌ای با تأکید بر این که «بهترین تصمیم را مردم برای کشورشان می‌گیرند»، درباره وطن و خاک و امنیت ملی و تمامیت ارضی گفت: «هر کسی که در این کشور به دنیا آمده، تلاش کرده و رشد کرده، عاشق وطنش، امنیتش، و عاشق تمامیت خاکش است.»

آقای مدیری همچنین با بیان این که «من خالق آثارم هستم»، عنوان کرد: «مالک آثاری که در این سال‌ها برای تلویزیون ساخته‌ام، سازمان صدا و سیما است و تصمیم برای پخش یا عدم پخش آن نیز با صدا و سیما است.»

 • اظهارات مقامات جمهوری اسلامی

محسن محمودی، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران با تأکید بر این که «هیچ مسئولی در هیچ جایگاهی حق عقب‌نشینی در حوزه حجاب ندارد»، گفته است که «کوتاهی در حوزه حجاب و عفاف خیانت است» و «دشمنان کور خوانده‌اند که بتوانند حجاب فاطمی را از بانوان این سرزمین بگیرند.»

هیئت رئیسه و رئیس دانشگاه صنعتی شریف با «عذرخواهی» از دانشجویان اعلام کرد که «در طول دو هفته گذشته نهایت تلاش خود را» به کار بسته‌اند «تا ضمن رفع مشکلات ایجاد شده برای دانشجویان، مقامات ارشد و نهادهای تصمیم‌گیر را در جریان واقعیات حادثه قرار داده و شرایط را برای بازگشت دانشگاه به حالت عادی و حضور دانشجویان» فراهم کنند.

 • اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

دور جدید اعتراضات سراسری ایران از ۲۵ شهریور آغاز شده و در همه استان‌های کشور جریان داشته است.

در جریان این دور اعتراضات که پس از کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت از سر گرفته شده است، تا کنون شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «زن، زندگی، آزادی»، «خامنه‌ای قاتله، حکومتش باطله»، «فتنه ۵۷، عامل هر فلاکت»، «این آخرین پیامه، هدف خود نظامه»، «آذربایجان بیدار است، حامی کردستان است»، «کردستان، چشم و چراغ ایران»، «کشتن برای روسری، تا کی چنین خاک بر سری»، «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری»، «فکر نکنید امروزه، قرار ما هرروزه»، «وای به روزی که مسلح شویم»، «رضا شاه،‌ روحت شاد»، «توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد، به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد»، «هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه»، و «کردستان، زاهدان، خونین تمام ایران» سر داده شده است.

مهسا امینی ۲۲ ساله که به همراه خانواده‌اش از سقز به تهران سفر کرده‌ بود، ۲۲ شهریور توسط گشت ارشاد بازداشت و به مرکز پلیس امنیت اخلاقی، مشهور به بازداشتگاه وزرا منتقل شد. او ساعاتی بعد با آمبولانس به بیمارستان کسری برده شد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد و ۲۵ شهریور جان باخت.

* صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند صحت همه ویدیوها و گزارش‌ها را به طور مستقل تأیید کند.

 • 16x9 Image

  ساقی لقایی

  ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG