لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

با تغییر حکم ۱۵۳ ماه زندان، آتنا فرقدانی به زودی آزاد می‌شود


وکیل آتنا فرقدانی اعلام کرد که حکم ۱۲ سال و نه ماه حبس این هنرمند در دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۱۸ ماه حبس کاهش یافته است.

محمد مقیمی، وکیل آتنا فرقدانی به کمپین بین‌اللملی حقوق بشر در ایران گفت که بر اساس حکم جدید، خانم فرقدانی باید روز ۲۲ اردبیهشت ماه امسال از زندان اوین آزاد شود.

به این ترتیب خانم فرقدانی از سنگین ترین اتهامش که "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور" بود و بابت آن به هفت سال و نیم حبس محکوم شده بود، تبرئه شد. "توهین به مقام معظم رهبری" دیگر اتهام اوست که در این مورد به سه سال حبس محکوم شده بود اما این حکم در دادگاه تجدیدنظر به مدت ۴ سال تعلیق شد.

آتنا فرقدانی، هنرمندی است که از رشته نقاشی از دانشگاه الزهرا فارغ‌التحصیل شده، اما به دلیل کشیدن طرح‌های انتقادی از ادامه تحصیل او در مقطع کارشناسی ارشد جلوگیری شد. او در شهریور ۱۳۹۳ بازداشت و دو ماه بعد با قرار وثیقه آزاد شد.

وکیل آتنا فرقدانی می گوید موکلش به زودی آزاد می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:49 0:00

خانم فرقدانی پس از آزادی ویدئویی منتشر کرد که در آن توضیح داده بود در زندان مورد "هتک حرمت" قرار گرفته است. او در دی ماه ۱۳۹۳ بار دیگر به دادگاه احضار و پس از ضرب و شتم توسط ماموران به زندان قرچک ورامین منتقل شد. این هنرمند منتقد پس از اعتصاب غذا در اسفند ماه همان سال، به زندان اوین منتقل شد.

یکی از کاریکاتورهای خانم فرقدانی علت اصلی صدور حکم سنگین علیه او بوده است؛ کاریکاتوری که در آن نمایندگان مجلس به صورت حیواناتی تصویر شده‌اند که علیه حقوق زنان قانون تصویب می‌کنند. این کاریکاتور پس از تصویب قوانینی برای افزایش جمعیت منتشر شد که چون دستور و ایده اصلی آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی طرح شده، حساسیت‌برانگیز شد.

خانم فرقدانی پس از دریافت حکم احضار دوم خود در نامه‌ای سرگشاده به آیت‌الله علی خامنه‌ای نوشته بود: "آنچه شما آن را توهین به نمایندگان مجلس از طریق مهارت نقاشی خواندید، من آن را هنری می‌دانم که خانه‌ی ملتمان را به آنچه که ملت ما سزاوارش نیست، به خوبی روا داشته است..."

XS
SM
MD
LG