لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

وزیر امور خارجه کانادا تهدید اتمی ایران را با هولوکاست مقایسه کرد


جان برد، وزیر امور خارجه کانادا
جان برد، وزیر امور خارجه کانادا

در بحبوحه تنش های دیپلماتیک در مورد فعالیت های اتمی ایران، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا خواستار اعمال فشار بیشتر بر دولتمردان تهران شده است.

جان برد، وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا، روز یکشنبه ۱۶ بهمن در گفتگویی با تلویزیون این کشور گفت: «زمان برای افزایش فشارهای کانادا بر ایران، تلاش های دیپلماتیک و نیز تشدید تحریم ها علیه این کشور فرا رسیده است.»

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار کانادا به تلویزیون کشورش گفته است نگرانی های بین المللی درباره پیشینه حقوق بشر در ایران و برنامه هسته ای این کشور رو به افزایش است.

روزنامه کانادایی تورنتو استار در یادداشت روز یکشنبه خود می نویسد وزیر امور خارجه برای دفاع از ایده حمله نظامی احتمالی اسراییل علیه ایران به واقعه هولوکاست استناد می کند.

در حالی که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی «اسراییل را یک غده سرطانی خوانده است که باید ریشه کن شود و ریشه کن خواهد شد»، آقای برد ضمن اذعان به تهدید رهبر ایران و اشاره به آدولف هیتلر و عملکرد او گفته است «شما متوجه هستید که به چه دلیل یهودیان و اسراییل (اظهارات) رهبر ایران را جدی تلقی می کنند». وی به تازگی از یک سفر رسمی از اسراییل بازگشته است.

وی همچنین در مورد گفته های اخیر رهبر جمهوری اسلامی می گوید: «اسراییل، به عنوان یک کشور یهودی حق دارد که نسبت به تهدیدهای ایران احساس خطر کند. هیتلر اصول بنیادین ایدئولوژی نازی که در نهایت به جنگ جهانی دوم و هولوکاست منتهی شد را یک دهه پیش از آن که به مقام صدراعظمی آلمان برسد، نوشته بود و اسراییلی ها این گونه تهدیدها را بسیاری جدی تلقی می کنند.»

او ضمن اشاره به برنامه اتمی ایران، پیشینه حقوق بشر در این کشور و حمایت دولتمردان تهران از گروه های شبه نظامی گفت: «چنین رویکردی فقط مسئله اسراییل نیست، هراس ونگرانی موجود در این مورد در سراسر منطقه خاورمیانه، جهان عرب و خلیج فارس کاملاً ملموس است. ما به شدت نگران هستیم».

تورنتو استار می نویسد کامبیر شیخ حسنی، کاردار سفارت ایران در کانادا از استفان هارپر، نخست وزیر و جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال کانادا انتقاد کرده و در یادداشتی به یک نشریه کانادایی، اظهارت آن ها را نوعی لفاظی «ناآگاهانه، تحریک آمیز و عاری از سند و مدرک» خوانده است.

استفان هارپر، نخست وزیر دولت محافظه کار کانادا ایران را «بزرگترین تهدید علیه صلح و امنیت جهان» خوانده است.

نخست وزیر کانادا که برای یک سفر رسمی و بلندپایه به چین سفر کرده، در دیدار با دولتمردان پکن در مورد خطر قریب الوقوع از سوی ایران هشدار داده است.

کانادا تحریم های شدیدی علیه موسسات بازرگانی و مالی ایران اعمال کرده و کلیه مبادلات بازرگانی و تبادلات تجاری کشور با مراکز دولتی، به ویژه نهادهای وابسته به سپاه پاسداران ایران را ممنوع کرده است. بیش از ٣۳٠ تن از افراد و مسئولان دست اندرکار در برنامه اتمی ایران و وابسته به حکومت جمهوری اسلامی نیز در فهرست تحریمی اوتاوا قرار دارند و کلیه دارایی های آن ها در این کشور مسدود شده است.

XS
SM
MD
LG