لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

تشدید تحریمهای کانادا علیه ایران


تشدید تحریمهای کانادا علیه ایران
تشدید تحریمهای کانادا علیه ایران

کانادا تحریمهای اقتصادی شدیدتری علیه نهادهای دولتی ایران و دست اندرکاران دولتی اعمال کرد.

وزارت امور خارجه دولت فدرال کانادا در حالی خبر مربوط به تشدید تحریمهای اقتصادی علیه ایران را منتشر کرد که جان برد، وزیر امور خارجه برای دیدار با دولتمردان اسراییل به منطقه خاورمیانه سفر کرده است.

«شرکت بازرگانی بهنام شهریاری»، «شرکت حمل و نقل دریا دلالان سفید خزر»، «رزماشین»، «شرکت واردات صادرات سعد» و «شرکت تولیدی و مهندسی توربین» از جمله شرکتهایی هستند که به فهرست تحریمی کانادا (شامل ٤٩ شرکت و نهاد و ٣٣٩ نهاد وابسته به حکومت) افزوده شده اند.

اسامی سه فرد ایرانی دیگر از جمله علی اشرف نوری، حجت الاسلام علی سعیدی و امیرعلی حاجی زاده از جمله افرادی هستند که در جدیدترین فهرست تحریمهای کانادا گنجانده شده اند.

آقای برد در بیانیه ای که به همین منظور منتشر کرد، خاطرنشان کرده است «کانادا حوزه تحریمهای موجود علیه ایران را از هم اکنون توسعه می دهد و پنج نهاد و سه فرد به فهرست کنونی تحریم های کانادا که از حامیان حکومت ایران هستند، افزوده می شوند و داراییهای این افراد مسدود خواهد شد.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است «کانادا اقدام جدی تر و سختگیرانه تری علیه ایران اتخاذ و یکی از کشورهای جهان است که شدیدترین تحریمها را علیه این کشور اعمال کرده است».

وزیر امور خارجه کانادا افزوده است که این تحریمها شامل حال فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهد شد و کلیه تبادلات مالی و معامله ها با نهادها و مقامات حکومتی ایران، به ویژه بانک مرکزی ایران ممنوع خواهد بود.

آقای برد یادآوری کرده است «رهبران کنونی ایران به طور مدام تعهدات بین المللی خود را در قبال حقوق بشر نادیده می انگارند و با مسدود کردن تلاشهای بین المللی برای اثبات ادعاهای این کشور، فعالیتهای اتمی خود را در هاله ای از ابهام قرار می دهند».

کانادا در نوامبر سال ٢٠١١ در واکنشی نسبت به ارزیابی «آژانس بین المللی انرژی اتمی» در مورد برنامه اتمی ایران، تحریمهای جدیدی علیه ایران اعمال کرد.

حان برد، وزیر امور خارجه کانادا در اظهارات روز سه شنبه ١١ بهمن خود در میز گرد «موسسه امنیت ملی اسراییل» گفت «کانادا ضمن اعمال تحریمهای سازمان ملل متحد علیه ایران، در همکاری با متحدان خود این تحریمها را تشدید کرده است تا توانایی مقامات ایران برای سرمایه گذاری در فعالیتهای اتمی این کشور را هدف قرار دهیم. ما رسماً همه تبادلات مالی خود با ایران، از جمله با بانک مرکزی این کشور را متوقف کرده ایم».

رهبران کانادا جمهوری اسلامی ایران و فعالیتهای اتمی این کشور را «بزرگترین تهدید برای صلح و امنیت جهان خوانده اند».XS
SM
MD
LG