لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۲

موزه سلطنتی انتاریو، میزبان فرهنگ و هنر ایرانی


«موزه سلطنتی انتاریو» روز شنبه ٢٦ ماه مه با برگزاری یک برنامه یک روزه زیرعنوان «روز میراث فرهنگی ایران» میزبان فرهنگ و هنر و رقص و موسیقی ایرانی بود. این برنامه به همت گروهی از ایرانیان مقیم شهر تورنتو و ده ها داوطلب و ساعت ها تلاش و هماهنگی در مرکز شهر تورنتو، بزرگترین شهر کانادا برگزار شد.

برنامه های «روز میراث فرهنگی ایران» که از صبح شروع شد و تا بعد از ظهر روز شنبه ادامه داشت، شامل اجرای رقص، موسیقی زنده، نمایش فیلم و تئاتر، عروسک گردانی، فعالیت های ویژه کودکان، نمایشگاه نقاشی، سخنرانی ویژه طراح موزه در مورد خاور نزدیک اسلامی و باستانی و فرهنگ و پیشینه ایرانیان و گفتگو در مورد رقص ایرانی بود.

«روز میراث فرهنگی ایران» به ابتکار «گروه اجتماعی ایرانیان تورنتو» برگزار می شود. بهنام اصفهانی زاده، یکی از چهره های فعال جامعه ایرانی تورنتو و از جمله برگزارکنندگان اصلی این رویداد فرهنگی هنری در مصاحبه ای با وب سایت صدای آمریکا در مورد ایده برگزاری چنین رویدادی گفت چند جامعه قومی دیگر از سال ٢٠٠٧ در موزه سلطنتی انتاریو برنامه برگزار کرده بودند. ما هم در دیدار با چند تن از مقامات موزه موافقت آن ها را برای برگزاری روز میراث فرهنگی ایران و همکاری دوجانبه جلب کردیم.

محمد شیخ الاسلامی، بنیانگزار و رئیس کمیته برگزاری این روز ویژه فرهنگ و هنر ایرانی در این موزه معروف تورنتو در گفتگویی با صدای آمریکا گفت «برگزاری یک برنامه سالانه ویژه فرهنگ و هنر ایرانی به معنای استقرار یک جامعه ایرانی کانادایی توانمند است که توانایی های رو به رشد و دستاوردهای بزرگی دارد و می تواند فرهنگ و تمدن باستانی ایران را در یک موزه تاریخی و بین المللی به نمایش بگذارد».

اولین روز میراث فرهنگی ایران در این موزه در سال ٢٠١١ برگزار شد و بیش از ٣٩٠٠ نفر در روز ویژه هنر و فرهنگ ایران از این موزه دیدن کردند. این اولین بار در تاریخ مهاجرت ایرانیان به کانادا بود که هنر و فرهنگ ایران به طور رسمی در این موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گرفت. برگزارکنندگان این رویداد فرهنگی هنری معتقدند موفقیت چشمگیر اولین سال برگزاری آن، ضامن موافقت و ابراز علاقه مقامات این موزه معتبر برای برگزاری آن در سال های آتی بوده است.

جان رایرسون، مدیر فرهنگ شهر مارکهام در استان انتاریو با ارسال یادداشتی به به برگزارکنندگان روز ویژه ایران در موزه سلطنتی انتاریو، ضمن قدردانی از چنین تلاش «عالی و خارق العاده ای» گفته است «به طور قطع این که تاریخ و فرهنگ 5 هزار ساله ایران از دریچه چند دهه سیاست بازی مورد قضاوت قرار می گیرد، آزاردهنده است».

برگزاری روز میراث فرهنگی ایران در موزه سلطنتی انتاریو ٥٤ هزار دلار هزینه در برداشته است، بخشی از این هزینه با دریافت وام از وزارت مهاجرت و شهروندی دولت فدرال کانادا و بخش دیگری از آن با کمک های اهدایی و برگزاری مهمانی های خیریه و حمایت گروهی ازفعالان اجتماعی، اقتصادی، رسانه ای و مطبوعاتی مقیم تورنتو فراهم شده است.

برگزارکنندگان این روز معتقدند هزینه ها و فراهم آوردن بودجه کافی یکی از چالش های اصلی برگزاری «روز میراث فرهنگی ایران» بوده است.

آقای شیخ الاسلامی می گوید «چاپ بروشور، تبلیغات، لجستیک، پرداخت دستمزد هنرمندان و ده ها هزینه دیگر نیاز به کمک مالی دارد. ما همچنین برای همکاری و اجرای این پروژه و برگزاری موفق آن در موزه ای که از اعتبار خاصی برخوردار است، به نیروی انسانی کافی نیاز داریم».

بنا به گفته بهنام اصفهانی زاده، به جز ١٧ عضو کمیته برگزارکننده «روز میراث فرهنگی ایران» که برای برگزاری آن از سال ٢٠١١ تاکنون فعالیت کرده بودند، بیش از ٦٠ داوطلب و ٤٩ هنرمند فعال در زمینه های رقص، موسیقی و دیگر رشته های هنری برای برگزاری این روز به صورت رایگان تلاش کردند.

براساس ارزیابی های اولیه بیش از چهار هزار بازدیدکننده از برنامه های متنوع فرهنگی هنری روز میراث فرهنگی ایران در این موزه دیدن کردند.

آقای اصفهانی زاده می گوید هدف اصلی ما این است که تعداد بیشتری از مردم کانادا از «روز میراث فرهنگی ایران» در موزه بازدید کنند و گروه برگزارکننده این روز، هیچ هدف و یا برنامه سیاسی و یا مذهبی را پیگیری نمی کند.
XS
SM
MD
LG