لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۱

فضای خلیج فارس نظامی شده است


مقامات پنتاگون روز پنج شنبه (١٤ مارس) اعلام کردند یک جت جنگنده ایران طی هفته جاری یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا بر فراز خلیج فارس را تعقیب کرده اما پس از ارسال پیام رادیویی و هشدار هواپیماهای اسکورت آمریکا، جت جنگنده ایرانی از تعقیب این هواپیمای بدون سرنشین دست برداشت.

بنا به گزارش روز پنج شنبه روزنامه نیویورک تایمز، جت جنگنده ایران روز سه شنبه (١٢ مارس) هواپیمای بدون سرنشین آمریکا را تعقیب کرده بود. در ماه نوامبر نیز هواپیماهای جنگی ایران به سمت یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا آتش گشودند اما موفق به هدف قرار دادن آن نشدند. این هواپیمای بدون سرنشین در حال انجام ماموریت گشت زنی و نظارت بر منطقه بوده است.

مقامات پنتاگون می گویند در هر دو مورد، هواپیماهای بدون سرنشین در فضای بین المللی به پرواز درآمده بودند.

چنین اتفاقاتی نمایانگر احتمال وقوع سوانح خصمانه ای است که ممکن است بین هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای جنگی ایران در خلیج فارس به وجود بیاید و این در شرایطی است که فضای خلیح فارس به شدت نظامی شده است.

جرج لیتل، دبیر مطبوعاتی پنتاگون گفته است در سانحه روز سه شنبه، یک هواپیمای جنگنده «F-4 » ایران به شانزده مایلی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی نزدیک شد.

بنا به گفته مقام پنتاگون، دو هواپیمای نظامی آمریکا این هواپیما را اسکورت کرده بودند. مقامات ایالات متحده در مورد نوع هواپیماهای آمریکایی اظهارنظری نکرده اند.

آقای لیتل گفته است «هواپیمای ایرانی پس از هشدار لفظی از این هواپیمای آمریکایی فاصله گرفته است».

بنا به گزارش نیویورک تایمز، در اولین بیانیه پنتاگون به اقدام هواپیماهای اسکورت آمریکایی به هدف هشدار و دور کردن جت ایرانی اشاره شده بود، اما وزارت دفاع آمریکا بعداً این گزارش را رد کرد.

آقای لیتل گفته است پس از سانحه ماه نوامبر بین هواپیماهای دو کشور، ایالات متحده به ایران پیامی ارسال کرد و گفت نیروهای نظامی آمریکا «به پرواز نظارتی هواپیماهای خود در آب های بین المللی ادامه خواهد داد، این اقدام در راستای تعهد ما به برقراری امنیت در منطقه و در تداوم راهبردهای پیشین و دیرینه ما است».

آقای لیتل افزوده است «ما همچنین به مقامات ایران خاطرنشان کردیم که حق محافظت از دارایی های نظامی و نیروهای مان را بر خود محفوظ می داریم و در آینده نیز مسیر مشابهی را طی خواهیم کرد».

ایران در اقدام خود در ماه نوامبر دو جت ساخت روسیه «Su-25» معروف به «Frogfoots» را به نزدیکی هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی اعزام کرد. این اولین باری بود که هواپیماهای جنگی ایرانی به سمت هواپیماهای بدون سرنشین گشت زنی آمریکا آتش گشود.

بنا به گزارش نیویورک تایمز، هواپیمای بدون سرنشین معروف به « Predator » شبیه یک بشقاب پرنده معکوس است و به راحتی می توان تفاوت آن را با جت جنگنده با سرنشین تشخیص داد.

در سال ٢٠١١، یک هواپیمای بدون سرنشنین « RQ-170» سازمان سیا که ارتباطی با ارتش آمریکا نداشت، در ایران سقوط کرد. گمان می رود که ماموریت این هواپیمای بدون سرنشین سیا به هدف نقشه برداری از تاسیسات اتمی ایران انجام شده باشد.

زمانی از این سانحه پرده برداشته شد که ایران اعلام کرد به صورت الکترونیکی به یک هواپیمای بدون سرنشین حمله و آن را وادار به فرود کرده است. مقامات آمریکایی گفتند که این هواپیمای بدون سرنشین به دلایل فنی سقوط کرده بود.
XS
SM
MD
LG