لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

دلار ۱۹۲۰ تومانی و صفر بودن حساب ذخیره ارزی در ایران


دلار ۱۹۲۰ تومانی و صفر بودن حساب ذخیره ارزی در ایران
دلار ۱۹۲۰ تومانی و صفر بودن حساب ذخیره ارزی در ایران

بر اساس گزارش ها، نرخ ارز هر ساعت در نوسان است. در حالی که روزنامه شرق در شماره روز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه، قیمت دلار آمریکا را ۱۸۷۰ تومان اعلام کرد و نوشت، هر دلار ۲۰ تومان نسبت به روز قبل افزایش یافته است.

سرویس اقتصادی خبرگزاری آریا، پیش از ظهر روز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه، نرخ دلار را ۱۸۸۵ تومان اعلام کرد. هم زمان بر اساس عکس هايی که از تابلوهای قیمت صرافی های تهران، به وسیله همین خبرگزاری منتشر شده است، نرخ دلار ۱۹۲۰ تومان مشاهده می شود.

هم زمان خبرگزاری مهر، در گزارشی با عنوان «سیاست ارز تک نرخی شکست خورد» اعلام کرد، «بانک مرکزی بازی را به صرافان باخت.»

به گزارش همین منبع، «بخشنامه اخیر بانک مرکزی زمینه ساز شکست تک نرخی شدن ارز است و در این میان، این بانک بازی بزرگ سال را به صرافان باخت.»

اشاره این خبرگزاری به بخشنامه اخیر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که هفته گذشته در ۲۳ اسفند ماه، «به صرافی های مجاز که مجوز خود را از بانک مرکزی اخذ نموده اند فرصت داد تا راسا نسبت به خرید و فروش ارز و تامین نیازهای مشتریان بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضای بازار در مقابل صدور فاکتور اقدام نمایند.»

روزنامه شرق، در شماره روز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه، با اشاره به این موضوع که «بعد از مراسم آشتي‌كنان صراف‌ها با بانك مركزي روند صعود قيمت‌ها دوباره در بازار از سرگرفته شده و بازگشت صراف‌ها به معاملات بازار آزاد رونق دوباره داده است» نوشت، «اين در حالي است كه پيش‌بيني مي‌شود در سال ۹۱ به‌ خصوص از دومين ماه آن دلار باز هم شگفتي‌ساز شود و ركورد بزند.»

پیش بینی که با توجه به این موضوع که اقتصاد ایران در منگننه تحریم ها قرار دارد و به مرور حلقه محاصره بر آن تنگ تر می شود، می تواند قابل تحقق باشد.

در این میان منابع خبری در ایران روز یکشنبه ۲۸ اسفند ماه، این پرسش را مطرح کرده اند، که «موجودی حساب ذخیره ارزی کجاست؟»

روزنامه شرق پرسش خود را چنین مطرح کرده است، «اكنون سوال اين است كه چرا موجودي حساب صفر شد؟ و چرا در سال‌هايي كه قيمت هر بشكه نفت ركوردهاي بي‌سابقه‌اي از خود به جا گذاشته بود، نتوانستيم از روزهاي طلايي نفت استفاده كنيم؟ زياد است سوال‌هايي از اين دست درخصوص موجودي حساب ذخيره ارزي كه محمود احمدي‌نژاد صراحتا آن را صفر اعلام كرده است.»

به نوشته همین روزنامه، «اين در شرايطي بود كه برخي كارشناسان با اشاره به اين كه اگر مكانيزم قانوني برداشت از حساب ذخيره ارزي يعني اجازه از مجلس براي برداشت از حساب رعايت مي‌شود، حساب ذخيره ارزي حدود ۱۰۰ ميليارد دلار بود.»

که اگر چنین می شد شاید آن گاه عرضه پاسخ گوی تقاضا در بازار ارز می شد.

XS
SM
MD
LG