لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

۲۳ روز تا انتخابات؛ واکنش ها به رد صلاحیت ها


علی مطهری و دختر آیت الله خمینی به رد صلاحیت هاشمی اعتراض کردند.
علی مطهری و دختر آیت الله خمینی به رد صلاحیت هاشمی اعتراض کردند.
با نهایی شدن لیست نامزد های انتخابات ریاست جمهوری ایران، برخی از نامزدها یا حامیان شان که رد صلاحیت شده اند، واکنش نشان داده اند.

واکنش علی مطهری
علی مطهری، نماینده مجلس و فرزند مرتضی مطهری که به اکبر هاشمی رفسنجانی نزدیک است، از رد صلاحیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران انتقاد کرد. او در گفتگو با خبرگزاری مهر دلیل رد صلاحیت هاشمی بخاطر ضعف جسمی را موجه ندانست و گفت «مسابقه دو صد متر بین جلیلی و رفسنجانی بگذارید».

آقای مطهری از رد صلاحیت مسعود پزشکیان نماینده فعلی مجلس و وزیر سابق بهداشت در دولت خاتمی هم انتقاد کرد و با اشاره به تایید صلاحیت سعید جلیلی مذاکره کننده ایران با کشورهای پنج بعلاوه یک گفت: «آقای جلیلی با کمترین تجربه چرا تأیید صلاحیت شد؟ آیا با چهار تا ملاقات و مذاکره با خانم اشتون کسی می تواند رئیس جمهور شود؟»

مطهری همچنین در نامه ای به آیت الله خامنه ای او خواست با حکم حکومتی، صلاحیت هاشمی رفسنجانی را تایید کند. او در انتقاد از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی نوشت: «حدس قوی دارم که اگر امام خمینی هم، به فرض حیات، با نام مستعار در انتخابات شرکت می کردند صلاحیتشان رد می شد چون ایشان هم گاهی انتقاداتی داشتند.»

سایت خبرآنلاین دقایقی بعد از انتشار نامه مطهری به خامنه ای، آن را برداشت.

نامه دختر خمینی
زهرا مصطفوی، دختر آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی نیز نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشت. او خطاب به علی خامنه ای نوشت: «همان روزی که تأئید امام بر رهبری حضرتعالی را از زبان ایشان شنیدم و همواره آن نظریه را در مواقع لازم بیان کرده ام تأئید صلاحیت برادر آقای هاشمی را هم شنیدم زیرا امام بعد از نام جنابعالی نام ایشان را هم ذکر کردند.»

اکبر هاشمی رفسنجانی هنوز واکنشی به رد صلاحیت خود نشان نداده است و اسحاق جهانگیری از چهره های نزدیک به هاشمی گفته، او واکنشی به رد صلاحیت خود نخواهد داشت.

واکنش احمدی نژاد به رد مشایی
محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران هم در واکنش به رد صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، با بیان اینکه در حق رحیم مشایی ظلم شده، وعده داد از طریق رهبر جمهوری اسلامی تایید صلاحیت او را پیگری می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رئیس جمهوری، محمود احمدی نژاد یادآور شد: «بنده مشایی را به عنوان فردی مومن، صالح و مفید برای کشور می دانم و با شناخت ویژگی ها و توانمندی هایشان، ایشان رامعرفی کردم اما مظلوم واقع شد.»

واکنش اعلمی
اکبر اعلمی، نماینده مجلس در دوره های ششم و هفتم هم جزو رد صلاحیت شدگان است. او در نامه سرگشاده ای خطاب به احمد جنتی از رد صلاحیت خود انتقاد کرد و نوشت: «چرا شورای نگهبان منصوب رهبر بعضی از متهمین به قتل و مشارکت در اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی و جاعلین مدرک تحصیلی را تائید صلاحیت می کند.»
او اسم نبرد اما در پرونده اختلاس بزرگ بانکی، متهمان از ارتباط با محسن رضایی گفته بودند که هرگز از سوی مسوولان قضایی پیگیری نشد.

واکنش سعیدی کیا
محمد سعیدی کیا ، وزیر سابق مسکن و شهرسازی در واکنش به رد صلاحیت اش از سوی شورای نگهبان، در اطلاعیه ای اعلام کرد: «امروز با احترام به تشخیص شورای محترم نگهبان این تکلیف را از دوش خود برداشته می بینم و بر تربت پاک سید الشهداء سجده شکر به جا می آورم.»

واکنش واعظ زاده
حسن سبحانی از اقوام آیت الله علی خامنه ای نیز در میان رد صلاحیت شدگان است. او با بیان اینکه به رد صلاحیت خود اعتراض می کند، به خبرگزاری فارس تاکید کرد که با این حال، به قانون «تمکین» می کند.

واکنش حسن سبحانی
حسن سبحانی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی که برای کاندیداتوری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بود، پس از رد صلاحیت، از سوی شورای نگهبان در بیانیه ای اعلام کرد تسلیم نظر شورای نگهبان است.

بی صلاحیت ها
خبرگزاری های دولتی ایران، با انتشار جمله ای از رهبر جمهوری اسلامی ایران، سعی دارند نشان دهند کسانی که رد صلاحیت شدند، چندان بی صلاحیت نیستند.
آیت الله علی خامنه ای ۱۴ بهمن ۹۰ در سخنانی گفته بود: «این را من اعلام می کنم، همه افراد بدانند؛ اینهایی که رد صلاحیت می شوند، لزوماً آدمهای بی صلاحیتی نیستند. اینجور خیال نشود که حالا چون فلانی در انتخابات رد صلاحیت شد، پس دیگر بکلی از صلاحیت ساقط است؛ نه، طبق قانون، در انتخابات نمی تواند به عنوان نامزد شرکت کند، اما ممکن است مقامی که او را رد صلاحیت کرده، اشتباه کرده باشد. ممکن است برای این کار صلاحیت نداشته باشد، اما صلاحیتهای فراوان دیگری داشته باشد. اینجور نباشد که اگر کسی رد صلاحیت شد، این معنایش این باشد که او دیگر از هستی ساقط شد؛ نه، صلاحیتهای گوناگون دیگری وجود دارد.»
همچنین خبرگزاری هایی چون فارس، نامزد های رد صلاحیت شده را دعوت به خویشتن داری می کنند.

این گزارش به روز می شود...
XS
SM
MD
LG