لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

کاهش بی سابقه فاصله طبقاتی، یا افزایش فشار بر قشر ضعیف؟


کاهش بی سابقه فاصله طبقاتی، یا افزایش فشار بر قشر ضعیف؟
کاهش بی سابقه فاصله طبقاتی، یا افزایش فشار بر قشر ضعیف؟

در شرایطی که کاهش اشتغال رکود در بخش تولید را موجب گرديده، و تورم اقتصاد ایران را به رکود تورمی رسانيده است و شاخص بورس تهران نیز، در آستانه خداحافظی با رکود تاریخی ۱۴ هزار واحد است، اکنون شاهد رونق سکه و دلار آمریکا در بازار ایران هستیم.

هم زمان بانک مرکزی از کاهش فاصله طبقاتی به پایین ترین حد در سال ۱۳۸۷ خبر می دهد و این مساله را در ۳۰ سال گذشته بی سابقه می داند.

در حالی بانک مرکزی دولت دهم سخن از کاهش فاصله فقیر و غنی می کند که به گفته حبیب الله عسگر اولادی، نماینده رهبر نظام در کمیته امداد امام، انقلاب – جنگ – و تحریم های اقتصادی علیه تهران «باعث شده است تا ریزش به سمت قشر ضعیف جامعه افزایش یابد.»

در همین حال اسماعیل کوثری، نماینده اصول گرای مجلس در زمینه مبازره با مفاسد اقتصادی به سایت خبری تحلیلی فردا اطلاع داد «قدم هایی بر داشته شده ولی رضایت بخش نیست.»

دولت دهم در عین حال بارها متهم شده است که به دنبال اجرای سیاست های ابلاغی نهادهای بين المللی برای اقتصاد ایران است، سیاست هايی که به گفته منتقدان در زمان آقای هاشمی رفسنجانی تجربه شده و تبعات منفی برای اقتصاد کشور به همراه داشته است.

عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار دولت دهم در آخرین نشست خود روز پنج شنبه در مشهد ظرفیت بالقوه بنگاه های اقتصادی ایران را تنها یک سوم ظرفیت دانست و گفت جامعه کارگری، بیش از هر زمان دیگری، به همت و کار مضاعف نیاز دارد. وی مژده داد سهم کارگران از یارانه ها افزایش می یاید.

به نوشته سرویس اقتصادی روزنامه تهران امروز «هفته کارگر با وعده و وعید حل مشکلات کارگران به وسیله مسئولان سپری می شود، هر چند این روزها کارگران ایرانی روزهای خندانی ندارند و نگران قاچاق انبوه و واردات بی رویه کالاهای خارجی هستند.»


به گفته قدرت الله علیخانی، عضو فراکسیون اقلیت مجلس، دولت مسئله کارگران را رها کرده و به آن اهمیتی نمی دهد.

آیت الله موسوی اردبیلی، در دیدار با دبیر کل و اعضای خانه کارگر، پرسید آرمان های انقلاب برای رفاه جامعه کارگری چه شده است؟

در همین دیدار علیرضا محجوب، رئیس خانه کارگر و نماینده مجلس، گفت جای کار و تولید در مملکت تنگ شده است.

کمی پیش آقای محجوب درباره وضعیت زنان کارگر کشور گفته بود این دسته از تبعیض های پنهان در عذاب اند.

در حالی که دولت دهم درخواست خانه کارگر برای برگزاری روز جهانی کارگر را رد کرده است، کمی پیش تشکل های کارگری با انتشار بیانیه ای یاد آور شدند «همانگونه که کارگران ایران در انقلاب بهمن ۵۷ و سال های اخیر نشان داده اند تاب تحمل فلاکت بی حقوقی موجود را نخواهند آورد و با وجود زندان و سرکوب در مقابل لگد مال شدن حقوق انسانی خود خواهند ایستاد.» 

XS
SM
MD
LG