لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۲

پیشی بینی افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن در ایران


پیشی بینی افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن در ایران
پیشی بینی افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی قیمت مسکن در ایران

علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، روز پنج شنبه ۱۰ فروردین ماه، به عنوان نماینده ویژه محمود احمدی نژاد در طرح مسکن مهر معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اختیارات وی شامل «تسویه بدهی حاصل از احداث زیر بنایی، آماده سازی و روبنایی مسکن مهر» عنوان شده است.

محمود احمدی نژاد، هنگام ارائه بودجه ۸۶ کل کشور در اول بهمن ماه ۱۳۸۵، در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، وعده «حل کامل مشکل مسکن» ظرف ۵ سال را داد. مهلت وی اکنون با آغاز سال ۱۳۹۱ به سر آمده است.

آقای احمدی نژاد در نهم اسفند ماه ۹۰ حل مشکل مسکن را به سال آینده واگذار کرد و از طرحی تازه در اين زمينه خبر داد و گفت، «طرح مسکن مهر اورژانسی بوده و طرح اصلی از سال ۹۱ آغاز خواهد شد.»

این اظهارات در حالی بیان می شود که جزئیات طرح تازه دولت در زمینه حل مشکل مسکن هنوز منتشر نشده است.

روزنامه تهران روز ۱۵ اسفند ماه ۹۰ یکی از عناوین صفحه اول خود را به «وعده ناتمام دولت درباره مسکن مهر» اختصاص داد، و با تاکید بر این موضوع «كه مسئولين وزارت راه‌ و شهرسازي هميشه افتتاح مسكن‌هاي ‌مهر پرند و هشتگرد را محور اصلي وعده‌هاي خود درخصوص كنترل بازار مسكن قرار مي‌دهند» نوشت، «چندي پيش محمود احمدي‌نژاد رئيس‌جمهور ۱۵ هزار و ۲۰۰ واحد مسكوني مسكن‌مهر در پاكدشت، شهرري و ورامين را افتتاح كرد اما در اين ميان باز هم خبري از افتتاح واحد‌هاي مسكن‌مهر پرند و هشتگرد نشد تا براي چهارمين بار وعده‌هاي مسئولين درخصوص افتتاح واحدهاي مسكوني پرند بي‌نتيجه بماند. اين در حالي‌است كه از ۱۰۰ هزار واحد مسكوني ساخته‌شده در پرند تا به‌حال تنها حدود يك هزار و ۵۰۰ واحد افتتاح شده و ۹۸ هزار و ۵۰۰ خانوار همچنان در انتظار تحويل واحدهاي ثبت‌ نامي خود به سر مي‌برند و مشخص نيست كه چه زماني كليد واحدهاي خود را از تعاوني تحويل مي‌گيرند.»

به نوشته همین منبع «تعاوني‌ها همچنان از افتتاح واحدهاي مسكوني شهر پرند و هشتگرد طفره مي‌روند و به متقاضيان اين واحدها، با وجود تسويه‌ حساب جواب سربالا مي‌دهند.»

در این میان بیت الله ستاریان، کارشناس مسکن، به روزنامه تهران امروز، گفته است، «اگر به آمار ساخت ‌و سازي كه دولت تحت عنوان مسكن ‌مهر در حال انجام آن است نظر بيندازيم متوجه مي‌شويم كه اين آمار نسبت به ميزان تقاضاي كل بسيار ناچيز است. اگر ما شرايط ساخت‌ و ساز مسكن‌ مهر در تهران و ميزان تقاضاي مسكن در اين كلانشهر را مدنظر قرار دهيم بيش از پيش متوجه توليد ناچيز مسكن‌مهر در مقابل ميزان تقاضا مي‌شويم. در اين مدت توليد مسكن‌مهر آنقدر پايين‌ بوده‌ كه به كلي از آمار توليد ما حذف شده‌است.»

به گفته ستاریان، دولت در انجام طرح مسکن مهر، در طول ۸ سال گذشته، ۱۵۰ هزار واحد ساخته است که «در مقابل سیل تقاضای مسکن در تهران بسیار ناچیز به نظر می آید.»

انتقاد به طرح مسکن مهر حتی در میان نزدیکان به دولت محمود احمدی نژاد نیز مشاهده شده است. مهدی کلهر، مشاور وقت محمود احمدی نژاددر گفت و گو با خبرگزاری مهر (۳ شهریور ۸۹) با تاکید بر شکست پروژه مسکن مهر گفته بود «من این را دوسال پیش گفتم. تمام کسانی که این مسکن مهر را ارزان خریده اند چندسال دیگر آنها را خواهند فروخت و یک سری سرمایه دار آن روز خواهند خرید و قیمت ها را بالا خواهند کشید و دوباره این داستان تکرار می شود. مانند آنچه در سعادت آباد تهران رخ داد و در تمام شهرهایی که اول انقلاب زمین مجانی داده شد.»

پروژه مسکن مهر هرگز موفق به مهار قیمت مسکن نشده است.

روزنامه دنیای اقتصاد، در ۱۳ اسفند ماه ۹۰، بر اساس «قیمت رسمی مسکن در تهران» از افزایش ۱۷ درصدی قیمت مسکن، نسبت به سال گذشته خبر داد.

هر چند برخی از کارشناسان مسکن، با اشاره به این موضوع که «تحركات تقاضا در سال ۹۰، موجب افزايش ۵۰ تا ۶۰ درصدي قيمت مسكن شد» پیش بینی می کنند که «به دليل افزايش متقاضي در سال ۹۱ اين مقدار افزايش قيمت به ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصد هم خواهد رسيد.»

کارشناسان در گفت و گو با روزنامه تهران امروز، یکی از دلایل گران تر شدن مسکن در سال ۹۱ را، در بی اثر شدن تبليغات دولت در خصوص مسكن‌مهر ارزیابی می کنند.

XS
SM
MD
LG