لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۳

موج جدید گرانی ممکن است پای وزرای احمدی نژاد را به مجلس بکشد


موج جدید گرانی ممکن است پای وزرای احمدی نژاد را به مجلس بکشد
موج جدید گرانی ممکن است پای وزرای احمدی نژاد را به مجلس بکشد

از ابتدای سال جدید قیمت ها در ایران به سیر صعودی خود ادامه می دهند به نحوی که روزنامه تهران امروز، در سرمقاله روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، با تاکید بر این که «افزايش قيمت ها سر ايستادن ندارد» نوشته است، «از رسانه ها گرفته تا مردم عادي كوچه و بازار و نمايندگان مجلس و ائمه جمعه و در يك كلام همه و همه از گراني و تورم مي گويند.»

بر اساس گزارش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، قیمت بخش عمده ای از مواد غذایی طی فروردین ماه امسال نسبت به فروردین ۹۰، حداقل ۳۵ درصد افزایش یافته است.

بنا بر اين گزارش، قيمت گوجه فرنگی ۱۱۲ درصد، خیار ۱۰۲ درصد، هندوانه ۶۸ درصد، نارنگی ۶۲ درصد، نخود ۵۶ درصد، گوشت گوساله ۵۰ درصد، گوشت گوسفند ۴۴ درصد، ماست پاستوریزه ۴۰ درصد، لوببا چیتی ۳۸ درصد، گوشت مرغ ۳۷ درصد، سیب زمینی و شکر ۳۶ درصد بالا رفته است.

سعید سلطانی سروسطانی، مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران کشور، روز شنبه ۲۶ فروردین ماه، «از افزایش قیمت گوشت گوسفندی به ۲۵ هزار تومان در شمال شهر خبر داد» و به خبرگزاری مهر گفت، «قیمت گوشت قرمز از شب عید تا کنون ۶ تا ۷ درصد گران شده است.»

هم زمان خبرگزاری فارس، از افزایش قیمت مواد غذایی در تهران خبر داد. به گزارش این منبع «گوشت مرغ ۱۳ درصد نسبت به هفته مشابه ماه قبل افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری فارس قیمت برخی از اقلام در گروه میوه و سبزی های های تازه، ظرف یک ماه اخیر تا ۱۸ درصد افزایش یافته است.

افزایش ۱۴ تا ۱۹و نیم درصدی انواع روغن خوراکی نیز تایید شده است.

موج جدید گرانی تنها شامل مواد غدایی نمی شود، محمد قبله، معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، روز شنبه ۲۶ فروردین ماه در گفت و گو با خبرگزاری مهر، افزایش ده درصدی قیمت پودر شوینده را تایید کرده است.

ریشه این گرانی ها در «فرصت طلبی در بازار» و «بالا رفتن ۱۷ درصدی قیمت ارز دولتی» از ۱۱۵۰ تومان به ۱۲۲۶ تومان عنوان شده است.

هر چند محمد خوش چهره، اقتصاددان و نمانیده پیشین مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر این موضوع که «متاسفانه ضعف سیستم های نظارتی به خصوص در راس آنها مجلس و یا نهادهای نظارتی داخل دولت به ایجاد چنین فضای تورمی دامن زده است» به سایت فرارو گفت، «به اعتقاد من اصلی ترین ریشه تورم را باید تناقضات میان سیاست های اقتصادی و هدف های اقتصادی دانست.»

دولت محمود احمدی نژاد متهم شده است که «با خلق نقدينگي بدون پشتوانه منشا تزريق تورم به كشور است.» اکنون دولت با اتهام تازه ای مواجه است. خبرگزاری فارس روز یکشنبه ۲۷فروردین ماه اعلام کرد، «بسیاری از افزایش قیمت ها و گرانی های تحمیل شده به مصرف کننده این روزها با مجوز و قیمت گذاری دولت صورت می گیرد.»

در چنین اوضاع و احوالی غلام رضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی مجلس شورای اسلامی، روز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه، با اشاره به این موضوع، که «نمايندگان مجلس اعتراض های زیادی در رابطه با گرانی ها» دارند به خبرگزاری فارس گفته است، «ممکن است در روزهای آینده شاهد طرح سئوال از ناحیه نمایندگان از وزاری اقتصادی دولت باشیم.»

این نمانیده مجلس شورای اسلامی در حالی از «احتمال احضار وزاری اقتصادی دولت به مجلس خبر می دهد، که به گفته وی «این اقدام گرانی ها را متوقف نمی کند.»

XS
SM
MD
LG