لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۱

مطبوعات اظهارات ضد و نقيض ايران را در مورد بازداشت يک زن آمريکايی زير ذره بين می گذارند


مطبوعات اظهارات ضد و نقيض ايران را در مورد بازداشت يک زن آمريکايی زير ذره بين می گذارند
مطبوعات اظهارات ضد و نقيض ايران را در مورد بازداشت يک زن آمريکايی زير ذره بين می گذارند

لس آنجلس تايمز نوشته است سخنگوی وزارت خارجه آمريکا با رد گفته های مقامات ارشد امنيتی جمهوری اسلامی در مورد دستگيری يک زن آمريکايی در مرز ارمنستان و ايران، اعلام کرده است که وی در بازداشت مقامات ايرانی نيست و هم اکنون با کنسولگری ايالات متحده در شهر استانبول ترکيه، در تماس است. مقامات ايرانی گفته بودند زن ۳۴ ساله آمريکايی در حال فيلمبرداری و عکسبرداری از پست های ديده بانی در نزديکی شهر مرزی جلفا دستگير شده است و ادعا شده بود که در دندانهای اين زن ميکروفون جاسوسی کار گذاشته شده بود.

لس آنجلس تايمز می نويسد ابهام و تناقض موجود در گفته های مقامات ايرانی در ارتباط با بازداشت اين زن به جرم جاسوسی، همچون موارد گذشته، ناشی از تداخل کار سازمان های اطلاعاتی و امنيتی متعدد جمهوری اسلامی است که هدف های مختلفی را دنبال می کنند.

از سوی ديگر در رابطه با برنامه اتمی ايران، روزنامه استريلين از ايجاد نيروگاه توليد سوخت هسته ای برای رآکتور توسط دولت جمهوری اسلامی خبر داده است. اين روزنامه می نويسد هر چند رييس سازمان انرژی اتمی و سرپرست وزارت خارجه ايران به توان توليد ميله ها و ورق های سوخت برای رآکتور های هسته ای در تأسيسات اصفهان و خودکفايی آن کشور در زمينه توليد سوخت هسته ای اشاره کرده است، کارشناسان غربی با توجه به ادعاهای مشابه جمهوری اسلامی در گذشته، در مورد توان تکنولوژيکی جمهوری اسلامی ايران، ترديد دارند.

روزنامه ليبراسيون چاپ فرانسه نيز به نقل از علی اکبر صالحی، رييس سازمان انرژی اتمی و سرپرست وزارت امور خارجه ايران از توانايی توليد ميله ها و ورق های سوخت برای رآکتور های هسته ای در تأسيسات اصفهان خبر داده است. ليبراسيون می نويسد اين خبر و اعلام فرآوری نزديک به چهل کيلوگرم اورانيوم با غنای بيست درصد در ايران، در آستانه دور جديد گفتگوها با گروه پنج بعلاوه يک از سوی علی اکبر صالحی، اعلام می شود.

در همين حال ديويد ايگنيشس در واشنگتن پست می نويسد آنچه که برنامه هسته ای دولت تهران را با مشکل و تأخير روبرو کرده است، بيش از تحريم های اقتصادی و ديگر موانع بين المللی، اشکالات فنی در برنامه های کامپيوتری مربوط به تأسيسات هسته ای کشور است که برای غرب فرصت تصميم گيری را در مورد اهداف اتمی جمهوری اسلامی ايران، فراهم می کند.

وال استريت جورنال نيز می نويسد مقامات اطلاعاتی اسرايل بر اين باورند که تحريم های همه جانبه عليه جمهوری اسلامی موجب کندی پيشرفت برنامه اتمی ايران شده است و جمهوری اسلامی ايران تا پيش از سال ۲۰۱۵، به توان ساخت کلاهک هسته ای دست نخواهد يافت.

XS
SM
MD
LG