لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

توفان شن در سیستان و بلوچستان؛ بیش از ۵۰۰ تن به مراکز درمانی اعزام شدند


توفان شن در سیستان و بلوچستان. آرشیو
توفان شن در سیستان و بلوچستان. آرشیو

توفان شن در سیستان و بلوچستان روز جمعه ۲۳ تیر، باعث شدند که بیش از ۵۰۰ تن به بیمارستان ها و مراکز درمانی اعزام شوند.

مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان روز جمعه اعلام کرد: «در پی موج جدید وقوع توفان گردوخاک، در ۲۴ ساعت گذشته، ۵۶۵ تن از اهالی این استان راهی مراکز درمانی شده‌اند.»

موج جدید توفان و وزش گردوخاک از روز پنجشنبه، برای سومین بار از ابتدای تیرماه تاکنون، منطقه سیستان واقع در شمال استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته و مردم منطقه را با چالش جدی مواجه کرده است‌.

سرعت این توفان که به «بادهای ۱۲۰ روزه» شهرت دارد، در برخی از مناطق استان به بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و و دید افقی را تا ۶۰۰ متر کاهش داده است.

پیشتر مجید محبی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان، روز ۱۶ تیر اعلام کرده بود که در پی وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در شمال این استان ۱۰۱۰ تن به مراکز درمانی مراجعه کرده و ۱۶۲ تن از آنها نیز بستری شده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا نیز مشکلات زیست‌محیطی در استان گرم و خشک سیستان و بلوچستان را باعث ایجاد مشکلاتی برای ساکنان این استان ذکر کرده است.

بنا بر این گزارش، وقوع خشکسالی و سیل، وزش بادهای نسبتا شدید ۱۲۰ روزه و توفان گرد و خاک، زلزله خیزی و خشکی تالاب بین‌المللی هامون همزمان با آب و هوای گرم و خشک، زندگی را از لحاظ اقتصادی و سلامتی برای مردم این منطقه دچار مشکل کرده است.

سیستان و بلوچستان، محروم ترین استان و رکورددار فقر در ایران محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG