لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

نگاهی به مناسبات ايران و پاکستان


نگاهی به مناسبات ايران و پاکستان
نگاهی به مناسبات ايران و پاکستان

روابط دو کشور مسلمان ايران و پاکستان گاه بسيار نزديک بوده و گاه به سردی گراييده ولی اسلام آباد و تهران همواره تلاش کرده اند به منظور ثبات منطقه مسائل خود را حل کنند. به خلاصه ای از رابطه سياسی دو کشور توجه فرماييد.

ايران اولين کشوری بود که در سال ۱۹۴۷ کشور نوبنياد پاکستان را به رسميت شناخت و بدنبال آن دو کشور روابط سياسی نظامی و تجاری خود را آغاز کردند. پس از انقلاب اسلامی ايران رابطه تهران با متحدان ايالات متحده از جمله پاکستان به سردی گراييد. ولی پاکستان با برسميت شناختن رژيم جديد تهران و حمايت از برنامه اتمی آن تلاش کرد روابط دو کشور را مستحکم کند. با وجود مواضع مختلف دو کشور در مورد افغانستان، تهران و اسلام آباد همچنان به رابطه نزديک خود ادامه می دهند.

شجاع نواز، مدير برنامه جنوب آسيا در شورای اتلانتيک، در اين مورد می گويد: «ايران و پاکستان تلاش کرده اند به ثبات افغانستان کمک کنند. زيرا ناآرامی در افغانستان می تواند به دو کشور سرايت کند. از جمله پاکستان و ايران شاهد پناهندگان افغان و مشکلات ناشی از آن و همچنين قاچاق مواد مخدر از افغانستان به آن دو کشور بوده اند.»

رهبران ايران و پاکستان در ديدار های مکرر خود همواره از دوستی دو کشور سخن گفته اند.آيت‌الله خامنه‌ای در ديداری با آصف علی زرداری، رييس‌جمهوری پاکستان، بر تقويت روابط تهران و اسلام آباد تأکيد گذارد و آقای زرداری نيز که ايران را دوست و بازيگر مهم منطقه‌ خوانده است می گويد پاکستان برای گسترش مناسبات دو کشور تلاش می کند.

محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران، در ديدار اخير آصف علی زرداری به تهران كه به منظور شركت در اجلاس بين المللی مبارزه جهانی با تروريسم سفر کرده بود با تاکيد بر وحدت کشور های منطقه خواستار گسترش روابط بيشتر با پاکستان و ساير کشور های مسلمان منطقه شد. بلوچستان از معدود اختلافات دو کشور در اين سال ها بوده است. دوکشور نمی خواهند عمليات تروريستی به مرزهای آن ها نفوذ کند. در حالی که ايران ادعا کرده پاکستان اجازه می دهد گروه جندالله با استفاده از خاک آن کشور حملاتی را در بلوچستان ايران به مرحله اجرا در آورد پاکستان نيز ادعای مشابهی را عليه ايران دارد. در همين حال پيوستگی جغرافيايی ديدگاه مشترک منطقه ای برقراری روابط اقتصادی از جمله تبادل سوخت و محصولات صنعتی و مواد غذايی و همچنين پروژه های ترابری مشترک دو کشور را به يکديگر نزديک تر می کند.

XS
SM
MD
LG