لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

کارشناسان سازمان ملل متحد قصد دارند به ایران برگردند


کارشناسان سازمان ملل متحد قصد دارند به ایران برگردند
کارشناسان سازمان ملل متحد قصد دارند به ایران برگردند

بازرس ارشد آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید او دیداری «خوب» از ایران داشته و قصد دارد برای بحث در باره برنامه اتمی ، در «آینده ای بسیار نزدیک» سفر دیگری به ایران انجام دهد.

هرمن ناکاارتس روز چهارشنبه در وین پس از بازگشت از تهران گفت تیم کارشناسان آژانس بین المللی انرژی اتمی سه روز «بحث های فشرده» با مقامات ایران درباره تمام هدفهای برنامه اتمی این کشور گفت و گو کرده است.

ناکاارتس گفت آژانس و ایران کارهای زیادی باید انجام دهند، اما هر دو به حل «مسائل باقیمانده» پای بند هستند. او توضیحی درباره مسائل باقیمانده نداد.

ایران روز سه شنبه مذاکرات را «سازنده» توصیف کرد. رسانه های ایران گزارش دادند بازرسان از هیچ مرکز اتمی دیدن نکردند، و فقط درباره «مسایل تکنیکی و حقوقی» بحث شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی در ماه نوامبر منتشر کرد که به شواهدی از کوششهای ایران برای طرح یک اسلحه اتمی با نقض تحریمها و توافقهای بین المللی اشاره داشت. ایران می گوید گزارش بر اطلاعات ساختگی استوار بود.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه گفت تیم آژانس در باره اتهامات گزارش پرسشهایی را مطرح ساخت.

صالحی در مورد پاسخ ایران توضیحی نداد، اما به خبرگزاری فارس گفت جلسات با اعضای تیم «خوب» بود.

او همچنین گفت کارشناسان پیشنهاد ایران را برای دیدار از مراکز اتمی کشور رد کردند.

از زمانی که امریکا و اتحادیه اروپا در کوشش برای وادار ساختن ایران به ارائه اطلاعات بیشتری در باره برنامه اتمی خود، سخت ترین تحریم ها را به اجرا گذاشتند، تنش َشدت گرفته است.

روز سه شنبه، دیوید پتریوس، رییس سازمان مرکزی اطلاعات امریکا گفت تحریم ها بیشتر از گذشته به ایران صدمه می زند.

استیفن زونس، تحلیلگر خاورمیانه در دانشگاه سانفرانسیسکو به صدای امریکا گفت تحریم ها تاثیر اقتصادی دارد، اما تاثیر سیاسی آن هنوز روشن نیست.XS
SM
MD
LG