لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

تحليلگران: جمهوری اسلامی ايران به نحو فزاينده ای درمانده و سرخورده شده است


تحليلگران: جمهوری اسلامی ايران به نحو فزاينده ای درمانده و سرخورده شده است
تحليلگران: جمهوری اسلامی ايران به نحو فزاينده ای درمانده و سرخورده شده است

روزنامه واشنگتن پست در شماره روز سه شنبه خود مقاله مفصلی پيرامون برنامه هسته ای ايران منتشر کرده است که در زير خلاصه آن را ملاحظه می کنيد:

برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ايران، که پس از حمله سايبری سال گذشته ضربه سختی متحمل شد، اين بار با نارسايی ناشی از تجهيزات فرسوده، کمبود قطعات و ديگر مشکلات ناشی از تحريمهای جهانی روبرو است، که اثرات آن هر روز بيشتر احساس می شود.

موانع و دشواريها در حالی نمايان می شوند که تهران با فشار فزاينده جامعه جهانی، از جمله اتهام توطئه ترور سفير عربستان در آمريکا، روبرو شده است. تحليلگران می گويند با تندباد تغييرات سياسی ای که منطقه را فراگرفته است، و گرفتاريهای ناشی از تعلل در برنامه هسته ای، حکومت ايران به نحو فزاينده ای درمانده و سرخورده شده است.

اگر چه جمهوری اسلامی ايران، برخلاف مفاد قطعنامه های سازمان ملل متحد، کماکان به انبار کردن اورانيوم غنی شده ادامه می دهد، اما دو گزارش جديد حاکی است در حالی که دانشمندان ايرانی به زحمت تلاش می کنند تجهيزات کهنه را به راه اندازند، برنامه هسته ای کشور با مشکلات تازه ای روبرو شده است.

در يکی از گزارشها آمده است که بر اساس تجزيه و تحليلهای داده هايی که مقامات هسته ای سازمان ملل انجام داده اند، در بزرگترين مجتمع هسته ای ايران در نطنز، سانتريفيوژها سرگرم غنی سازی اورانيوم هستند؛ اما بازده اين سانتريفيوژها مدام قوس نزولی دارد، و رو به کاهش است.

ديويد آلبرايت بازرس سابق آژانس بين المللی انرژی اتمی، و رييس کنونی انستيو علوم و امنيت بين المللی، که يک سازمان غيرانتفاعی مستقر در آمريکا است، می گويد: « ترديدی نيست که جمهوری اسلامی با مشکل و پس روی روبرو است.»

وی همچنين می گويد: اگرچه اين مشکلات، اهداف اتمی مقامات ايرانی را از ميان نبرده است، اما توانايی جمهوری اسلامی را به شدت در هم شکسته است.

مقامات اطلاعاتی آمريکا به اين نتيجه رسيده اند که زمامداران مذهبی ايران در صددند که هرچه زودتر قابليتهای فنی خود را به جايی برسانند که بتوانند توانايی دستيابی به سلاح هسته ای را پيدا کنند؛ گو اينکه مقامات رده بالای نظام هنوز قاطعاً خود را نسبت به ساختن بمب هسته ای متعهد نکرده اند.

برخی از مقامات آمريکايی بر اين باورند که توطئه ترور سفير عربستان نمايانگر نهايت سرخوردگی، و آشفتگی فکری مقامات بالای نظام است، آنهم در زمانی که ناآرامی های داخلی، اوضاع نزديکترين متحد ايران در جهان عرب، يعنی سوريه، را درهم ريخته و آشفته کرده است.

گزارش ديگر بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی حکايت از افت شديد بازده اورانيوم غنی شده دارد، و اين بازتاب ضربه ای است که ويروس استاکس نت به دستگاههای هسته ای ايران وارد آورده است.

اگر چه جمهوری اسلامی توانسته است به ميزان ثابت و يکنواخت، اورانيوم غنی شده توليد کند، اما برای توليد اورانيوم غنی شده درحد توليد دوسال پيش، به سانتريفيوژهای بيشتری نياز دارد.

در اين گزارش آمده است کاهش توليد اورانيوم غنی شده، يا حاصل حمله های سايبری است يا ناشی از کهنگی و فرسودگی سانتريفيوژها است.

به هر تقدير افت بازده سانتريفيوژها بقدری زياد است که تأسيسات نطنز قادر نيست نيازهای تنها نيروگاه هسته ای ايران را تأمين کند.

XS
SM
MD
LG